Duna: Část druhá – naše reakce na nejnovější trailer

03.07.2023

Už za pár měsíců to budou dva roky od premiéry první části nové adaptace kultovního sci-fi románu Franka Herberta – Duna. Tuto adaptaci nenatočil nikdo jiný než Denis Villeneuve, který se na zpracování tohoto filmu připravoval snad celý život a dnes už víme, že je k tomu opravdu ten nejpovolanější. 

Už jeho díla jako Prisoners (Zmizení), Arrival (Příchozí) nebo Blade Runner 2049 vzbuzovaly obrovskou pozornost u kritiků i diváků, kteří si potrpí na skvěle vypointovaná dramata a artem i dokumentem nasáklou kinematografii. První část Duny pak obsahovala neskutečně čarovnou atmosféru, skvělé herecké výkony a audiovizuál, který je v kině takovým zážitkem, že si ho budete pamatovat do konce života. I přesto, že příběh prvního filmu končí doslova uprostřed první knihy, a je tedy hodně otevřený, garance druhého dílu nebyla naprostou jistotou. Stejně jako většina diváků jsem proto i já nadšen, že se film líbil a přesvědčil studio Warner Bros. o tom, že se vyplatí v tomto autorsky pojatém blockbusteru pokračovat. Moje nadšení však stoupá ještě více po zhlédnutí nejnovější ukázky.

Nový trailer na pokračování Duny totiž vypadá naprosto natřískaně a velkolepě. Na začátku příběhu se dostáváme do druhé poloviny první knihy. Tam, kde první část musela sázet na expozici a seznamování diváka se světem, druhý díl přináší slíbené pay-offy a akci. Ta bude, jak je vidno z nového traileru, velkolepá a emočně našponovaná. Za sebe můžu říct, že na mě ukázka působí výtečně. Přináší na stůl znovu tu nadpozemskou atmosféru jedničky, avšak zároveň působí trochu jinak, možná více jako drahý popcornový film pro masy. Tuto změnu myslím ocení právě ti, kterým se jednička zdála moc těžkopádná a uloudaná. Navíc zde máme nové posily do castingu a že je na co se dívat! V klíčových rolích se objeví Christopher Walken jakožto hlavní Imperátor, Florence Pugh jako princezna Irulán a Austin Butler coby synovec mohutného barona Vladimira Harkonena (Stellan Skarsgård) z prvního dílu.

Aby toho nebylo málo, celý trailer lemuje Zimmerův dnes už legendární soundtrack a dokonalá kompozice kameramana Greiga Frasera (Rogue One, Batman), který v žánru sci-fi nemá ve svém oboru konkurenci. Vizuálně film trochu více experimentuje s barvami a místy se podle mě trochu odkazuje na Lynchovu verzi Duny. V tomto novém kabátku tak bude nová Duna dost možná vizuálně konkurovat už tak vypiplanému prvnímu dílu.

Druhý díl Duny by měl do kin dorazit už v listopadu tohoto roku. No my už se nemůžeme dočkat! A co na trailer říkate vy?

Autor článku – Wade Wright