Duch - Nadprůměrný seriál s podprůměrným koncem

31.03.2022

Před několika týdny jsem recenzoval první díl, kde jsem byl více či méně spokojený s nastoleným scénářem, líbila se mi ústřední dvojice policisty Emila (Štěpán Benoni) a jeho nového „záhrobního přítele“ v podobě mafiána Darka (Predrag Bjelac) a nelíbila se mi šéfka speciálního útvaru Radka (Marta Dancingerová), respektive herečka do role obsazená, ačkoliv v seriálu Kukačky zahrála na výbornou. Nyní mám seriál za sebou, a tak jsem se rozhodl v krátkosti shrnout, jak to na mě působilo celé a zda se něco zásadního změnilo.

Photo © Archiv TV Prima
Photo © Archiv TV Prima

Asi začnu pozitivy, těch je totiž kupodivu více než kritiky.

V první řadě jsem rád, že komediální duo Emil a Darko vydrželo nastolené komediální tempo prakticky až do konce. Chemie mezi postavami fungovala, jejich vzájemné pošťuchování bylo skutečně často i vtipné (hlavně ze strany Darka) a byli to oni dva, díky kterým se na seriál vyplatilo dívat. Určitě chci vyzdvihnout výkon Predraga Bjelace, který se na podobné typy postav vyloženě hodí a troufnu si i říct, že si tady svoji pozici velmi užíval a během natáčení se rolí vyloženě bavil. I kdyby to nebyla pravda, na mě jako diváka to tak působilo a výsledný dojem je o to lepší.

I Štěpán si zaslouží pochvalu a kupříkladu s rolí v seriálu ZOO, který aktuálně běží na stanici Prima, se to nedá vůbec srovnat. 

Pak tu máme Martu Dancingerovou, kterou jsem si v Kukačkách dost oblíbil, a tak jsem se na ni docela těšil. A jak mě v prvním dílu zklamala, s každým dalším jsem si na ni zvykal. Ano, stále si myslím, že se do role drsné a někdy až vtipně sprosté (vůbec to k ní nesedí) policistky nehodí, ale pokud ji budete brát jako vedlejší roli femme fatale, pak je to asi v pořádku. Každopádně proč byla žena, která nemá ke zbraním vůbec kladný vztah, obsazena do role, která po ní vyžaduje vytáhnout zbraň v každé třetí scéně, doteď moc nechápu. Nicméně nakonec mi přišla fajn a pro mužské divákovo oko je oproti ústřední dvojici příjemným zpestřením. A nakonec i vztah mezi její postavou a Emilem je přijatelný a zatímco on je do ní zamilovaný, ona ho podezírá z kolaborace. Ideální pracovní vztah.

Celkem fajn mi přišel nápad vhodit Emila v každém dílu do trochu jiné situace, do které ho svými radami a nápady Darko přivede a ve kterých ho většinou nechá pořádně vymáchat. Je to vtipné a navíc tím Emil získává cenné zkušenosti, které ho na konci přetvoří v postavu, která je uvěřitelná a celkem i pochopitelná. 

No a ještě vzpomenu v případě pozitiv vedlejší postavy v podobě kapitána, IT specialistky, dvou drsných kolegů vyšetřovatelů a Dragovy ženy. Všichni herci do svých rolí pasují (byť jejich scénáře jsou občas podivné) a nijak neruší hlavní děj. Dva drsní kolegové jsou většinou mimo hlavní linku a pracují na svých případech, kapitán (Pavel Nečas) je nesmlouvavý, ale spravedlivý a stojí za svými lidmi, IT specialistka plní roli jakési polokomediální vsuvky a mnohem lepší než její schopnosti vypátrat auto z průmyslových kamer je její babička z Moravy, která jí ráda posílá slivovici. Darkova žena (Verica Nedeska) je typická žena mafiána, která má svoje úmysly a plány a ke svým cílům kráčí bez pardónu. I ona se své role zhostila velmi pěkně.

Souhrnně, obsazení seriálu je veskrze dobře zvolené, minimálně si na některé postavy časem zvyknete. Hlavní dvojici nijak nepřekáží a ani ji nezastiňují, což je jedině dobře. Nesmím také opomenout speciální efekty v případě duchů (ano, objeví se jich více), které jsou na poměry českého televizního seriálu poměrně skvělé. 

Co se týká negativ, pak mám asi jen jedno, ale je bohužel zcela zásadní.

Celá premisa spolupráce Darka a Emila spočívá v tom, že Emil mu musí pomoct vypátrat jeho vraha, aby mohl spokojeně odejít ,,do věčných lovišť“, ať je to tedy v jeho případě kamkoliv. Člověk by tedy tak nějak předpokládal, vzhledem k omezeným osmi dílům, že se každou epizodu dozvíme nějaký důležitý střípek toho, co se vlastně stalo, že dostaneme nějakou zásadní stopu. Jenže ono to tak není. Veškerá odhalení a přiznání dostaneme až v závěrečné epizodě, což by bylo dejme tomu v pohodě, pokud by ta epizoda byla dvojnásobně delší než ty předchozí. Ale ani to se nestane. Finále seriálu je tak podivně urychlené, celkem i nevěrohodné a až na pár momentů bez větších emocí. 

Světlými momenty jsou „přiznání“ člověka, který nechal Darka zabít, a rozloučení Darka a Emila (byť také poněkud rychlé a na sílu). Každopádně ani tyhle okamžiky nezachrání úplný konec, který je doslova otevřeným. A přitom to vůbec nebylo potřeba. Ten konec mi kazí předchozí děj (a jeden moment, jenž proběhl asi 5 minut zpátky) a divákovi tak vůbec není jasné, zda vznikne druhá řada či ne. Osobně jsem proti a být scénáristou, nechám to uzavřené úplně, protože ne všechno potřebuje pokračování. Mohli jsme dostat pěkný, zábavný a lehce kriminální seriál s uzavřeným a vzpomínání hodným příběhem, namísto toho je pravděpodobné, že se dočkáme úplně zbytečného nastavování chutné kaše, kde kvalita již není zaručena. Což mně osobně přijde veliká škoda a z mého pohledu by šlo jen o laciné dolování peněz z divácky zajímavého materiálu. Jako příklad budiž seriál Devadesátky (který není komedií), jenž rozhodně pokračování nepotřebuje, snad ho ani nedostane a přesto v diváckých vzpomínkách zůstane jistě velmi dlouho.

Hodnocení - 75 % 
Hodnocení, pokud by byl příběh plně uzavřen - 85 %


Autor recenze - Michal Černý