Duch - Docela příjemné krimi překvapení

07.02.2022

Televize jako by se v poslední době rozhodly soupeřit o to, kdo natočí víc kriminálních seriálů. Neúprosná produkční kadence má samozřejmě za následek to, že více než polovina z nich nestojí za zhlédnutí, nicméně Duch mezi ně zatím nepatří. Ba naopak, přes moje absolutně nulové očekávání (které jsem si za poslední rok ke krimi seriálům vypěstoval) se objevilo něco, co má minimálně do dalších dílů zajímavý potenciál.

Duch je nový osmidílný komediální fantasy krimi seriál z produkce televize Prima. Už jenom tohle odradí na začátku spoustu diváků, ale myslím, že není třeba se předčasně lekat. Premisa celého díla je totiž celkem dobrá. Emil (Štěpán Benoni) je člen elitního policejního útvaru, který se po přestřelce dostane do nemocnice, kde ho po probuzení z narkózy začne „obtěžovat" duch mrtvého mafiána, jehož hraje výtečný Predrag Bjelac. Ten mimochodem předvádí asi vůbec nejlepší herecký výkon.

Je to prakticky jednoduché a už mnohokrát viděné - duch nemůže dosáhnout ,,onoho světa“ do té doby, dokud s pomocí svého nového živého přítele neodhalí, kdo stojí za jeho smrtí. Jasně, nic nového, ale přináší to mnoho potenciálních zábavných okamžiků. Snad se jich tedy dočkáme a rozvine se tak celkem pohodová počáteční interakce mezi Emilem a mrtvým mafiánem. Docela jim to spolu pasuje.

Co kromě výkonu Bjelace taky mohu pochválit jsou speciální efekty spojené s interakcí ducha a světa živých. Za ně by se nemusely stydět ani mnohé vysokorozpočtové filmy a skutečně mě jejich úroveň v televizním seriálu velmi překvapila. Scénář už je na tom bohužel trochu hůř, ale aspoň se člověk může těšit na to, že se to snad výrazně zlepší. 

Co chci v první reakci ale těžce zkritizovat je bohužel výkon další hlavní postavy, jíž hraje Marta Dancingerová. Ta se zhostila role drsné šéfky speciálního policejního útvaru, nicméně musím konstatovat, že se na to vůbec nehodí. Sama herečka se v rozhovoru navíc přiznala, že zbraně vůbec nemá ráda, nemá k nim žádný vztah a bojí se jich. A ono je to bohužel ve výsledku moc dobře znát. Její šermování se zbraní je minimálně úsměvné, navíc ona drsná stránka, kterou musí předvádět, jí také vůbec nevěřím. A to jsem se na ni po seriálu Kukačky, kde stejně jako většina ostatních předvedla skvělý herecký um, vyloženě těšil. 

Neříkám, že mi tam extrémně vadí, přinejmenším se na ni dobře kouká a hlas má taktéž příjemný, ale vynucená sprostá mluva, drsný chlapský přístup a předepsaná ,,bytostná naštvanost“ na celý svět k ní vyloženě nepasuje. Nejvíce se mi tak do charakteru hodila ve chvíli, kdy musela ukázat bolestné emoce a pláč. To byl jediný moment, který jsem její postavě věřil. Jak tedy mohla dostat tuto roli, nebo proč se vzhledem ke svému postoji ke zbraním o ni vůbec ucházela, je mi záhadou. Nicméně, třeba je to jen o zvyku, tak uvidíme.

Suma sumárum, po prvním dílu nemohu zhodnotit dílo jako nepodařené, premisa je celkem dobrá a ústřední duo Emila s duchem si velmi snadno a rychle oblíbíte, což je asi hlavní. Sem tam se dokonce máte šanci i zasmát. Určitě potěší i úroveň digitálních triků a snad taky i hudební podkres. Nevím, jestli mohu vyloženě první díl doporučit, ale určitě se tu najde spousta jiných horších seriálů, u kterých se budete vztekat nudou už po pár minutách.


Hodnocení po prvním dílu - 65 %


Autor recenze - Michal Černý