Druhý trailer na Obi-Wana Kenobiho - Dává souboj s Darth Vaderem smysl?

05.05.2022

Ve slavný Star Wars Day, tedy 4. května, nám studio Disney nadělilo druhý trailer na vysoce očekávanou sérii Obi-Wan Kenobi. Není žádným tajemstvím, že se v ní taktéž objeví dřívější Obi-Wanův učedník Anakin Skywalker již v podobě mocného a zlého Dartha Vadera. Konkrétně ten díl, ve kterém se to stane, bude jistě nejsledovanější, nicméně... jak moc dává toto setkání po 10 letech od posledních setkání smysl?

Kdo měl to štěstí a viděl čtvrtou epizodu (Nová naděje) jako svůj první film z celé série Star Wars, pak jistě nezapomene na ten okamžik, kdy ze stínu vystupuje Darth Vader a setkává se v dramatické scéně se svým bývalým mistrem, na což jsme byli psychicky připravování od chvíle kdy bylo jasné, že spolu tihle dva měli spolu nějaký osobní byznys.

"Čekal jsem na Tebe, Obi-Wane. Konečně se zase setkáváme. Nyní je kruh kompletní. Když jsem tě opustil, byl jsem jen učedník, ale teď jsem mistr!" jsou Vaderova první a ne moc originální slova na to, že se podle všech indicií velmi dlouho nesetkali. Každopádně následuje epický lightsaber duel, kdy se z Obiho stane celkem nebezpečný soupeř ve chvíli, kdy začne protivníkovi vyhrožovat, že když ho srazí na kolena, povstane ještě silnější než si dokáže představit. 

Malá odbočka - Když jsem tuhle scénu viděl jako malý poprvé a představoval jsem s v té chvíli, co by se tedy stalo, kdyby byl sražen na kolena a musel by povstat, byl jsem nespoutaný. Už si úplně nepamatuji svůj tehdejší fantazijní výsledek, ale vím, že ta postava uměla metat blesky, udělat se neviditelnou, skákat vysoko do výšky, strašlivě a nelidsky řvát a zvětšit se.

Každopádně dostaňme se k hlavnímu bodu, se kterým má mnoho fanoušků problém.

Je to právě ta poslední věta s učedníkem, díky které jsme si nejspíše všichni celou dobu mysleli, že Vader hovoří o časech, kdy spolu s Obi-Wanem zkoušeli zachránit galaxii před Impériem. A že to je také naposledy, co se viděli. O to více famózně pak vyzněl jejich souboj na Mustfaru ve třetí epizodě Revenge of the Sith, jenž pak měl na dlouhých 19 let rozdělit jejich cesty. No ale teď přichází nový seriál, který tvrdí, že to tak nebylo a 10 let po Ananikově přeměně v Sithského Lorda došlo k ještě k jednomu setkání, které vyústilo v další boj.

Mnoho lidí se hned začalo obávat, zda tato očividná 200% fan service záležitost nerozbije kánon celého SW vesmíru. Protože co si budeme říkat, kdo by znovu nechtěl vidět jejich vzájemný duel, i když víte, že to oba musí přežít. Ovšem když se nad tím člověk zamyslí do detailu, pak nejspíše s tím vlastně žádný problém nebude. Pokud budu parafrázovat Obiho z Návratu Jediho - Všechno dává smysl... z určitého úhlu pohledu.

Ona věta o učedníkovi a mistrovi při jejich setkání v Nové naději neznamená vůbec nic. Po jejich opětovném setkání v nadcházejícím seriálu totiž mohlo dojít úplně k čemukoliv. Vader se mohl těžce zranit a ztratit část vzpomínek, kdesi na Redditu jsem četl, že mohl mít na mysli, že v době setkání po 10 letech se cítil byl učedníkem na Temné straně Síly a nyní už se cítí být mistrem. Taktéž by na něj mohl Obi zapůsobit Silou a na toto setkání mu vymazat vzpomínky, a když to hodně přeženu a vezmu v potaz potenciální další sólovku, a myslím si, že taktéž velmi žádanou, pak mu klidně mohl přijít na pomoc Mace Windu a vymazat paměť Vaderovi společně s Lukem. Kdo ví, třeba nějaká nová jediovská schopnost, kterou si pak nechali pro sebe. 

No a nic jiného nám vlastně neříká, zda mohlo k takovému setkání dojít či ne. Existuje dokonce kanonický komiks The Journals of Ben Kenobi, jenž vyšel v roce 2015 a vypráví skrze Obi-Wanovy zápisky jeho příběhy z doby poustevničení na Tatooinu a hlídání Lukea Skywalkera. Veškeré tyto dokumenty najde sám Luke v jeho domě po jeho fyzické smrti. Tímto komiksem se Disney+ série určitě v mnohém inspiruje, avšak tam se příběhy vinou okolo úplně jiných věcí. Kupříkladu je na dopadení Obi-Wana najat námezdní lovec Krrsantan, jehož jsme mohli vidět s sérii The Book of Bobba Fett. Jestli ho uvidíme i zde je otázkou, každopádně je velmi pravděpodobné, že nějaká spojnice s novými sériemi tu určitě bude. Minimálně je jí samotná postava Vadera, jenž se následně objeví i v seriálu zaměřeném na Ashoku Tano. Mně osobně by se tu ale přeci jen nejvíce líbil Mace Windu, který by následně dostal vlastní vysílací čas. 

Máme tu nějakou další nejasnost? Ale jistě a hned několik a jsou to spíše varianty, které předpokládají, že k žádnému výmazu paměti nedošlo. Když Vader ví, kde je Obi-Wan, proč ho nepronásleduje a nedodělá? Jestli se setkali mimo Tatooine, ať už na nějaké lodi či jiné planetě, co tam Obi dělá a kdo hlídá Lukea? Pokud nechal jeho bezpečnost Obi na někom jiném, musí to být nějaký velmi dobrý známý, což by mohl být nejspíše jen nějaký další bývalý rytíř Jedi na útěku. Opět se dostáváme k Winduovi, popřípadě Ahsoce, jejíž série je naplánována a tohle by bylo vynikající promo. 

Každopádně dokud nebudeme vědět, kde se setkají a co se skutečně odehraje (bude to určitě veliký souboj světelných mečů?), pak nemá smysl se na tyto dějové odbočky nijak soustředit. Ohledně samotného jejich setkání to bude fungovat pouze v případě, že dojde k řádnému a aspoň trochu logickému vysvětlení, jak že to tedy Vader v té čtvrté epizodě myslel. Snad nedojde jen na klasické hraní se slovíčky, jak je ale u Star Wars už docela zvykem. Fan service je fajn věc a pokud je extrémně cool, pak jsou diváci ochotni přimhouřit nad ledačíms oči (Spider-Man: No Way Home budiž příkladem). Tady si ale myslím, že věrní fanoušci SW budou chtít něco mnohem lepšího, než jakési vágní vysvětlení o tom, že Vader to tak prostě nemyslel. Nechci být jako divák takto tvůrci odbyt. V takovém případě by jejich druhý souboj dával smysl a dá se z něho vymačkat i pár emocí. 

A teď už si užijte druhý trailer, který možná není tak skvělý jako první, ale na druhé straně těch posledních 10 vteřin za to stojí. 

Autor článku - Michal Černý