Druhé Love, Death and Robots - Od nejhorší epizody k té nejlepší

27.05.2021

Druhá série oblíbeného seriálu je za námi. Jak se podle nás povedly jednotlivé epizody?

Žebříček epizod je seřazený zejména podle toho, jak nás jednotlivé díly zaujaly svým tématem, animací, myšlenkou, ale také mnoha dalšími detaily.

8. Ice (Led)

Moc lidí by asi před oznámením série nečekalo, že nejslabší bude epizoda, která se vydává v animačních stopách oblíbeného dílu "Zima Blue" (první série). Bohužel se tak stalo. Samotné pojetí je paradoxně skrze atmosféru opravdu podmanivé. Navíc můžu s klidem říct, že těží z minima maximum. Jenže problém je, že ani tak to nestačí. Jako studentský kraťas by šlo o naprosto excelentní záležitost, ale v rámci této antologie, která má (většinou) nějakou propracovanější myšlenku, se musím zeptat: "Proč?". Takhle má divák pocit, že se bez nějakého většího kontextu dívá na vystřiženou pasáž z nějakého delšího filmu. Což by se dít nemělo.

7. Automated Customer Service (Automatická hlasová služba)

A hlavně díky zbytečnosti osmé epizody se do popředí dostává Automatická hlasová služba. Obecně se jedná o jednu z těch průměrnějších epizod. Já sám však na ní oceňuji standardně vyvedený vizuál a sarkastickou telefonní podporu, jež "paroduje" zaběhnutý standard naprosté většiny podobných služeb. Dělat ze zákazníků idioty? To by nám šlo! Třešničkou na dortu je marketingový přesah "nucených" služeb, který ve finále kulminuje velmi netradičním a částečně také neočekávaným způsobem.

6. The Tall Grass (Vysoká tráva)

Pro mnohé možná trochu kontroverzní volba, čehož si jsem vědom. Vysoká tráva působí stejně, jako když Hush z Doctora Who potká Lovecrafta říznutého Polárním expressem, přičemž to všechno prezentuje v atmosféře Kinga a jeho příběhů. Ano, ten příměr záměrně trochu přeháním. Epizoda totiž jako celek působí konzistentně, jde přímo na věc a zbytečně se nevykecává tam, kde to není potřeba. Celkově ani nemůžu říct, že by mi na této epizodě něco konkrétního vadilo. Jen jsme si asi nesedli do noty. A to se občas prostě stane.

5. Life Hutch (Azyl)

Naopak o kousek výše stavím Azyl. Michael B. Jordan je v animaci bez problémů rozpoznatelný a sci-fi kabátek epizodě sluší. Jedná se sice o takovou tu typickou jednorázovku, ale dílčí gore scény (vařila myšička kašičku, na Míšově prstíčku) působí správně nechutně. Přesah sice není nikterak velký a kontrast mezi pomocnou jednotkou a smrtelnou poruchou tolik nevynikne, ale mám dojem, že takhle na mě měla působit Vysoká tráva. Problém nastává ve chvíli, kdy si uvědomíte, že princip je dost podobný "Automatické hlasové službě". A když máte v rámci epizod dva takto podobné náměty, tak je někde problém.

4. The Drowned Giant (Utonulý obr)

Utonulý obr zůstane podle mého názoru širokou veřejností nepochopen. Je hluboce filozofický, a pokud si ho divák nepustí dvakrát nebo nad ním nemá potřebu přemýšlet, řekne si, co to bylo za nesmysl. Pokud mu však nějakou tu myšlenku věnujete, pak odhalíte, že to plkání má opravdu nějaký význam. Sociální kritika společnosti a polemika nad lidskou hloupostí a přizpůsobivostí tady totiž funguje velmi dobře. Zpětně mi tedy zážitek kazí hlavně to, že mnohdy "vymazlená" animace tady působí nepatřičně a nedotaženě.

3. Snow in the Desert (Sníh na poušti)

Oproti Utonulému obrovi je Sníh na poušti velmi chutnou jednohubka, která v rámci CGI smývá naprostou většinu předsudků, které může člověk vůči animaci mít. Tohle si užije opravdu každý divák, který se na epizodu podívá. Ostatně... Celý příběh dokonale naplňuje pointu seriálu. Láska, smrt a roboti tady prostě hrají zásadní roli. Hlavní však je, že "ekosystém" planety je velmi zajímavý (klimatizované jednotky ve stanech mě dostaly) a různorodé mimozemské rasy jdoucí ruku v ruce s povedenou akcí jsou zárukou divácké spokojenosti. 

2. All Through the House (Duch Vánoc)

Sice ne nejlepší, ale rozhodně epizoda, na kterou vzpomínám nejraději. Mysleli jste si, že Santa, Ježíšek a děda Mráz jsou sprostým výmyslem vašich rodičů? Tak to jste měli absolutní pravdu! Kam se hrabe vyhrožování čertem, zákazy na počítač a telefon. Pokud jste (nebo někdy budete) pokrokovými rodiči, tohle pusťte vašim dětem a nemusíte mít obavu, že budou chtít ještě někdy zlobit. Animace se svým vizuálem blíží například V tom domě straší a celá epizoda je prostě neuvěřitelně milá a zábavná. Někdy stačí k naprosté spokojenosti opravdu málo. V rámci dalších sérií bych si dal klidně alternativní epizodu se zlobivými dětmi!

1. Pop Squad (Zakázané ovoce)

Vrchol celé série! Výborně vystavěná epizoda, která na malém prostoru perfektně pracuje s myšlenkou dlouhověkosti. Co je pro nás opravdu důležité? O jaké hodnoty bychom měli ve svém životě dbát? Jasně, jsem si absolutně vědom toho, že hraje na city a "snaží se zapůsobit". Ale to nemění nic na tom, že já to žeru. Forma, jakou je svět "Pop Squad" představený mě jen utvrzuje v tom, že některé "povídky" by si zcela určitě zasloužily celovečerák nebo minisérii. A ani bych se nezlobil, kdyby si tohle vzal na starost někdo jako Denis Villeneuve.


Celá série trpí hlavně na to, že je rozdělena na dvě části (původně měla mít 16 epizod). Během tohoto počtu dílů je arzenál nápadů, myšlenek a kreativity upozaděn, což je škoda. Umím si představit, že kdyby šlo "ven" rovnou dvakrát tolik epizod, fanoušci by si to užili více. Takhle nás množství epizod maximálně omezuje a druhá řada svou nápaditostí významně kulhá za tou první. To však vůbec neznamená, že je špatná.

Jak se série líbila vám? Jste s ní spokojeni? Souhlasíte s pořadím nebo byste některé epizody seřadili jinak? Dejte nám vědět do komentářů na Facebooku!

Autor článku - Nevka