Doctor Strange in the Multiverse of Madness - Raimiho práce je skvělá, ta Marvelu už tolik ne

07.05.2022

Původně měla tato recenze vzniknout už dvě hodiny po odchodu z kina, ale zásahem nějaké vyšší magie se stalo, že tomu tak není. Aspoň jsem tedy měl čas si vše mnohem lépe promyslet a následující řádky nejspíše nebudou tak pozitivní, jak jsem původně očekával. Takže si rozbalte nějakou sušenku, pohodlně se usaďte a počtěte si moje dojmy z údajně doposud nejšílenějšího počinu MCU.

Photo © Walt Disney Studios Motion Pictures
Photo © Walt Disney Studios Motion Pictures

Ačkoliv se snímek příliš neobtěžuje na začátku s nějakým vysvětlováním a vleklým zatahováním do děje, ihned v první vteřině skáčeme do poměrně solidní akce, já budu poněkud obsáhlejší. Pokud bych to měl shrnout do jedné věty pro ty, kteří nechtějí číst tolik slov, pak asi takto.

Nový Doctor Strange je nápady překypující akční jízda se skvělou režií, hudbou a hereckými výkony, ale obsahuje málo Strange a multiversa, nekvalitní scénář, mnoho vystřiženého materiálu, mnoho přetáček a podivnou prázdnotu vyplněnou fastfoodovým jídlem, jenž vám dá pocit zaplnění břicha na několik desítek minut, přičemž poté opět hladovíte. Ale pojďme si to rozebrat trochu obšírněji.

Režie a hudba

Sam Raimi, který se do režisérského křesla vrátil po několika dlouhých letech, do komiksového světa po ještě více letech, to pořád umí a sakra dobře. Jeho „vodoznak“ je ve filmu jasně rozpoznatelný a znáte-li jeho předchozí práci a líbí se vám, bude se vám jednoznačně líbit i zde. Až jsem se občas divil, že Marvel/Disney zrovna tohle dovolil. Je tam pár lekaček, několik drsnějších scén, které jdou skoro na dřeň klasického marveláckého PG-13, a občas je celková atmosféra typicky raimiovsky hororová (nebere se tolik vážně). V podstatě se dá říct, že díky němu se bude hodnocení filmu pohybovat o dost výše, než kdyby si to vzal do ruky jiný režisér. Pravděpodobně, s určitostí se to už nikdy nedozvíme. Každopádně pokud by měl dostat na starost třetí díl, pak nutně potřebuje, aby do výsledku studio zasáhlo co nejméně. Ať je ten snímek klidně tři hodiny dlouhý. Jde to jinde, proč ne v MCU? 

Co bez pochyby také musím pochválit je hudba Dannyho Elfmana, jež skvěle podtrhuje prakticky cokoliv, co se na plátně odehrává. Vrcholem je pak notový souboj (při zhlédnutí pochopíte), což aspoň pro mě byla jedna z nejvíce originálních a nejlepších scén. Hudební podkres stejně jako v případě Raimiho výsledku dost pomáhá a pokud budete dobře poslouchat, uslyšíte mnoho motivů z nejrůznějších marveláckých projektů od počátku devadesátých let. 

Herci

Herecké výkony hlavních protagonistů byly víceméně skvělé. Svůj chodník slávy si tady zaslouží Elizabeth Olsen coby Scarlet Witch, jež se nebojí utrhnout z řetězu a ukázat svoji sílu v plné polní. Bez okolků ji mohu označit za nejvýraznější postavu celého filmu. Má to být sice Strangeova sólovka, ale budiž, důležité je, že Wanda je zpět a nejspíše budete jejím příběhem celkem potěšeni. Asi nejvíc mě u ní zajímá, co bude dál. 

Benedict Cumberbatch si Strange evidentně užívá a při natáčení je ve své kůži, ale ani přes sebelepší herecký výkon nelze nevidět, že příběh mu nedává vůbec potřebný prostor. Strange ej zde vidět hodně a v několika verzích, ale ani ve dvou hodinách nevidíme takřka žádný pokrok. Jasně, nějaké gesto a posun kupředu na konci tradičně nastane, ale přináší spíše zmatení a levný cliffhanger jako upoutávku na další zapojení do nové týmovky, či velkolepý závěr trilogie. Strange zde bylo paradoxně méně, než by si zasloužil.

Photo © Walt Disney Studios Motion Pictures
Photo © Walt Disney Studios Motion Pictures

Benedict Wong je na tom o něco lépe. Tolik prostoru sice nemá, ale důležitou postavou je a když se objeví na scéně, bývá to poměrně slušná sekvence. A často i neinvazivně vtipná. 

A pak tu máme nováčka - Xochitl Gomez jako Americu Chavez. Tady jsem se trošku bál, neboť co si budeme povídat, uhrát jednu z hlavních rolí v takhle obřím a zřejmě i dost zásadním snímku celé 4. fáze MCU a zároveň si v tomto filmovém vesmíru odbýt svoji úplnou premiéru, není úplně jednoduchá záležitost. Navíc když ještě nejste úplně oblíbená komiksová postava. Každopádně Xochitl to z mého pohledu zvládla skvěle, dokonce mi byla sympatická, a jsem zvědav, co předvede v MCU v dalších letech.

Vizuální stránka

Obraz je sice povětšinou digitální, každopádně to ke Strangeovi nějak patří (ona magie se v reálu těžko natáčí) a skoro nic tady ani moc nebije do očí. Tedy až na pár, opět typicky, raimiovských kompozic, které působí jako z počátku devadesátých let, ale počítám to k jeho stylu a tedy i režisérskému záměru. A filmu to nijak neubližuje. Navíc zobrazení určitých hororových sekvencí - kupříkladu Wanda napodobující Samaru - je boží a na obřím plátně to vypadá tak skvěle, že na obdobné majstrštyky budete ještě dlouho vzpomínat. V podstaě přemýšlím, co bych zásadního tomu, ajk to celé vypadá, vytkl, ale nic mě nenapadá. V tomto ohledu jsem plně uspokojen.

No... a to by z pochval bylo všechno. Režie, hudba, herci a vizuál. To vše je skvělé či minimálně nadprůměrné. Ve filmu je mnoho nápadů a věcí, které byste od MCU snímku nečekali a je jedině dobře, že se Marvel/Disney konečně nebojí výrazněji experimentovat ani ve filmech. Jenže pak přichází to všechno ostatní a najednou zjišťujeme, jak moc mohl být ten film skvělý, kdyby...

Scénář, příběh a zásahy studia

To nejhorší, co se filmu asi stalo, jsou zásahy studia do výsledného produktu v podobě překotných přetáček a dotáček, při kterých s velikou pravděpodobností vznikla i linka s Ilumináty. Nebo to tak aspoň vypadá. Pokud si dobře pamatuji, bylo z původního režisérského střihu odstraněno až 40 minut, které ale ve výsledku dost dramaticky schází a anic bych se nedivil, kdyby si diváci začali žádat Raimi Cut verzi. Jistě bychom dostali dost odlišný film. Je veliká škoda, že i přes dost veliký krok kupředu ze strany Disney, co se týká různých prvků násilí a hororu, a snahu udělat dost odlišný snímek od všech ostatních, to prostě pořád nefunguje a ten krok stranou není dost důsledný a odvážný.

Photo © Walt Disney Studios Motion Pictures
Photo © Walt Disney Studios Motion Pictures

Stejně tak nedotažený a podivný je scénář, který se zároveň soustředí na jeden hlavní cíl a zároveň jakoby v pozadí vykresluje několik dalších linek, přičemž se jimi ale vůbec nezabývá či je nedotahuje do konce. Není na to díky prostřihům a zvolenému tempu vůbec čas. Chybí komornější dialogy, dvě či tři věty navíc, které by dokázaly o něco lépe nastínit motivace, touhy a emoce jednotlivých postav. Občas mi tak přišlo, že film je slepený z několika epizod seriálu, což bude asi tím, že scénář napsal Michael Waldron, jenž stojí za úspěšnou Disney+ sérií Loki (který je výtečný), ale tady mu někdo zapomněl říct, že nyní nepíše seriálový, ale filmový příběh. Děj má spád, byť občas dost nerozvážně zpomalí a k ničemu toto zvolnění nevede. 

Díky rychlosti, kterou Strange a jeho společnice cestují svým příběhem, se sice podíváme do několika světů, ale skutečně jen podíváme. Nečekejte Multiverse v pravém slova smyslu, zkoumat se tu bude jen několik lokací a to ještě ne vůbec pořádně. Prostě existuje nekonečno různých verzí vesmírů, to nám musí stačit. Na snímek, který má být obřím a oficiálně prvním otvírákem do tajů Multiverza je to zatraceně málo. 

Problémem do budoucna bude i čím dál větší napojení na seriálové projekty. Jasně, film pochopíte i bez toho, aniž byste viděli jediný seriál, každopádně vůbec si ho tolik neužijete a z některých věcí budete lehce zmatení. A to hlavně, neznáte-li děj série WandaVision, poněvadž tenhle film je vlastně jakýmsi přímým pokračováním a navazuje přesně tam, kde seriál skončil. Pokud jste ho tedy neviděli, pochopíte Wandinu akci logicky, ale emočně to bude už trochu horší. S tímhle propojením všeho se vším začne mít Marvel brzy veliké potíže, protože ne každý má čas, chuť a peníze na to sledovat každou minutu jejich veledíla, aby mu náhodou neunikla nějaká důležitá reference nebo událost. 

Photo © Walt Disney Studios Motion Pictures
Photo © Walt Disney Studios Motion Pictures

Ještě než všechno shrnu do závěrečného hodnocení, jistě vás budou zajímat velmi očekávaná camea všech možných herců a postav, o kterých se horlivě spekuluje. Ano, pár herců a postav, na které se těšíte, tam jsou, každopádně mohu spolehlivě říct, že já si je skoro vůbec neužil. A to hlavně proto, že mě osobně přišlo, že tam jsou dány jen a čistě pro uspokojení fanouškovských mokrých snů. Nejsou ve filmu nijak dlouho a jejich důležitost pro hlavní zápletku je prakticky nulová. Ano, společně s nimi přichází jeden důležitý předmět (a nějaké zajímavosti ohledně toho, jakým způsobem lze pozorovat a rozhodovat o světě, když se ví o dalších paralelních vesmírech), avšak ten se mohl nacházet úplně kdekoliv. Zejména přítomnost a osud asi té nejočekávanější postavy mě osobně velmi zklamal a byl bych v tomto případě radši, kdyby tam vůbec nebyla. Namísto toho jsme mohli prozkoumat jeden další svět s polovinou zajímavěji zpracovaných postav. Ale když budu upřímný, to, co se s těmi postavami stane, když narazí na jednu z hlavních postav, patří k oněm skvělým a nečekaným nápadům, kde se Raimi docela vyřádil. Tedy až na tu jednu výše zmíněnou. 

Závěrečné hodnocení

Druhý Strange je snímek, jenž měl ohromný potenciál, který byl ovšem z mnoha důvodů nevyužit. Multiverse jako takový v podstatě vysvětlený nebyl, nijak zásadně prozkoumaný taky ne a jestliže čekáte desítky různých verzí realit a stejný počet verzí všech možných postav, tak budete zklamaní. Příběh je jednoduchý, ale díky Raimimu příjemně hororově laděný. Herci odvádí parádní práci, hudební skladatel taktéž, ale po konci snímku jsem cítil jakési podivné vakuum v hlavě. Jo, skvěle se na to dívalo, je v tom několik inovativních nápadů a sekvencí a zcela jistě to otevírá nekonečno cest pro další fungování MCU, každopádně, jaksi to celé postrádá hloubku, něco, co vás nechá usazené v křesle a donutí přemýšlet. Něco jako byl konec Infinity War. 

Tohle není plnohodnotný Strange, i když si to na něj pokouší s velikou parádou hrát. 

Druhý Strange není vyloženě zklamání, jen je na něm hodně vidět, jak i přes veškeré experimenty jde pro Disney čistě o tiskárnu na peníze. A nutno uznat že skvěle vymyšlenou, protože se ani moc nemusí namáhat s vymýšlením kdovíjak nových scénářů. Stačí, aspoň zatím, pár vyslyšených fan přání a poloviční úspěch je rázem na světě. A nezachrání to ani dlouholetý plán Kevina Feigeho, o němž lze docela pochybovat, zda to všechno ještě pořád dělá z čisté ke komiksům, ani lidé jako Sam Raimi, kterému je svěřeno dílo, jenž si potom studio stejně upraví jak chce. 

65 %

Photo © Walt Disney Studios Motion Pictures
Photo © Walt Disney Studios Motion Pictures

Autor recenze - Michal Černý