Digitální člověk téměř k nerozeznání od člověka reálného? Engine Unity s tím nemá problém

23.03.2022

Je to jen pár týdnů, co na svět vyšlo technologické demo Unreal Engine 5, které nám ve světě Matrixu ukázalo budoucnost herních světů jak po vozuální, tak i fyzikální stránce. Prakticky všichni byli ohromeni a vezmeme-li si slova samotného Keanu Reevese, ukázka byla dechberoucí. Jenže teď tu máme další demo, tentokrát enginu Unity, který údiv nad vývojem herního prostředí jenom prohloubí.

Společnost Unity totiž vydala dvouminutovou ukázku s názvem Enemies, jež sice neukazuje oslnivou akci, výbušné přestřelky a jakékoliv mystické jevy, ale i tak dokáže člověka ochromit úžasem. Vše, co máme k dispozici, je žena sedící za stolem, která si pohrává s šachovými figurkami a okolo níž je z počátku velmi pěkná místnost s velkými okny, za nimiž se nalézá krásná a živá zahrada, nicméně prostředí se začne postupně měnit. To ale není až tolik podstatné.

Nás totiž zajímá ona žena, která si zaslouží plnou pozornost. Pokud byste totiž před monitor/displej posadili člověka, který nemá s digitálními výtvory příliš zkušeností, jistě by vám ve většině případů přísahal, že ona žena je reálná herečka. A sám musím uznat, že míra detailů je opravdu famózní. 

Vrásky, prokreslení vlasů, mimika při mluvení, zuby, pohyb očí, mrkání... zkrátka na jakýkoliv detail se zaměříte, těžko se přijímá fakt, že jde o digitální postavu. „Pro vysoce realistické kadeře hlavní hrdinky jsme pracovali na zcela novém řešení vlasů pro autorizaci, import, simulaci a vykreslování vlasů založených na pramenech. Funguje se všemi autorskými nástroji s výstupnými s daty ve formátu Alembic. U Enemies tým použil Maya XGen a spolupracoval s Weta Barbershop," píše na svých stránkách společnost. 

Engine v podstatě navazuje na práci vykonanou pro dílo s názvem The Heretic z roku 2020, které představilo prvního reálně vypadajícího člověka stvořeného v tomto enginu, samozřejmě s nějakými vylepšeními týkající se duhovky u očí či vykreslování nedokonalostí na kůži a vrásek. 

Na ukázku se nyní podívejte sami a zhodnoťte, jak na vás působí.

Autor článku - Michal Černý