David Holmes: Chlapec, který přežil – dokument, který chytne nejen za srdce

19.11.2023

Práce kolem filmu vyžaduje mnoho úsilí a nasazení. Skrývá se v něm radost, tvrdá dřina, odříkání, ale i bolest. K divákovi se dostává prakticky jen to dobré a mnohdy si neuvědomí, jak obrovskou a těžkou cestu daný film musel urazit, aby si ho mohl vychutnat v pohodlí domova, popřípadě kina. Kolik překážek a problémů musel překonat, aby mohl divák dostat něco opravdu úžasného, nebo z něj být naopak zklamán a jen se utvrdit v názoru, jak je současná kinematografie prakticky na úpadku.

K bližšímu pohledu do zákulisí filmu slouží tzv. dokumenty Make of... / Film o filmu a i když by běžný, nebo i náročný, konzument filmů některá tajemství kolem jejich výroby raději neznal, osobně se mi to líbí a rád si pohled do zákulisí práce filmového štábu ve formě dokumentu pustím.

Proto mě vyloženě nadchlo, když jsem se dozvěděl, že na HBO Max má dorazit dokument týkající se filmové série Harry Potter. Jako velký fanoušek filmové franšízy Wizarding World (i když série Fantastická zvířata je poněkud kontroverzní a prakticky kapitola sama o sobě) jsem rád za každou zmínku a pohled do zákulisí tohohle světa podle knih J. K. Rowling.

Očekávání se zněkolikanásobilo, když jsem zapátral po bližších informacích v momentě odhalení jeho názvu - David Holmes: The Boy Who Lived / David Holmes: Chlapec, který přežil. Dokument se totiž věnuje kaskadérovi, který zastupoval Daniela Radcliffa v nebezpečných scénách od prvního dílu Harry Potter a Kámen mudrců z roku 2001 až do posledního Harry Potter a Relikvie smrti - část 1. z roku 2009. Na tomhle by snad nebylo nic extra zajímavého, kdyby však právě v roce 2009 nedošlo k nešťastné události při natáčení jisté scény. V ten moment se nejen kaskadérovi Davidu Holmesi obrátil svět vzhůru nohama.

Dokument, který produkoval i samotný Daniel Radcliff se nejenže povedl, ale stal se i velmi osobitou zpovědí člověka, který je opravdu silný ve všech směrech, i přes bolestivou ránu osudu.

HBO má skvělé dokumenty, protože se snaží o upřímnost a nic nebalit do zlatého pláště. Pro někoho se možná může zdát proti stylizaci například na Netflixu vizuálně nudnější, ale není tohle spíš jeho plus? Přece vám jen neodpoutá pozornost svou „dokononalou“ vizuální stránkou, ale plně se věnuje informativním prostředkům, od čehož ostatně dokumenty jsou.

David Holmes zde nejen za pomocí Daniela Radcliffa vypráví svůj příběh od prvopočátku jeho cesty k práci kaskadérů, ale i otevřeně hovoří o svém soukromém životě před, během i po práci u filmové ságy Harry Potter. Vypráví ho tak úžasným stylem a s pocitem, že prakticky tímhle přesně definuje celý svůj život.

Od prvního kroku v tomhle filmovém odvětví ve filmu Lost in Space z roku 1998, přes jeho tragickou nehodu v roce 2009. Navíc. Prakticky do aktuální doby si zachovává nesmírně pozitivní pohled na svět i sebe samotného.

Dokument krásně mapuje jeho kariéru, radost a snahu něco dokázat ve volnočasovém koníčku, který se stal později jeho hlavním zdrojem příjmu. Skvěle prezentuje moment, kdy náhoda stála za objevem mladého gymnasty, který se stal nejen pro Daniela Radcliffa (dle jeho vlastních slov) „starším bráchou, který je mnohem víc cool“, ale pro celý štáb „sluncem“ celého dění na place. 

Jaká zásadní událost se tedy stala?

V roce 2009 při natáčení jednoho kaskadérského kousku došlo ke smutné události. David Holmes si dost vážně poškodil krční páteř a došlo k částečnému ochrnutí. Zranění zasáhlo obrovskou bolestí nejen samotného Davida, ale i všechny kolem něj - filmový štáb, osobního trenéra, přátele a hlavně rodinu.

I když David prodělal hromadu nutných operací a jeho stav se občas vyvíjel tím nejhorším způsobem, neztratil nic na svém optimismu, radosti ze života a vnitřní síle. Tu nacházel stále nejen v sobě, ale i svém okolí. A co víc, dokázal ji vždy několikanásobně vrátit.

A přesně s touhle myšlenkou se řídí zpracování samotného dokumentu. Pokud tedy čekáte nějaký lítostivý pohled do ztrápené duše kaskadéra, který je upoután na invalidní vozík, zapomeňte na to. David Holmes totiž nikdy nechtěl, aby ho někdo litoval a byl k němu hodný jen kvůli jeho handicapu. Chtěl rozdávat plno pozitivní energie. Svůj handicap nebere jako překážku a stále se věnuje svému řemeslu – kaskadérství. Jen teď nelítá vzduchem a nenasazuje krk za „slavnější“ tváře, ale s dvěma svými ochrnutými kolegy vysílá podcast, ve kterém upozorňuje na nebezpečí číhající na kaskadéry při natáčení.

Pokud hledáte opravdu osobitý dokument, který se nesnaží zbytečně profitovat na nějakém slavném jménu herce, režiséra apod., je David Holmes: Chlapec, který přežil určen přesně pro vás. Daniel Radcliffe je zde spíše ve formě průvodce a přítele samotného Davida, protože veškerou svou pozornost na sebe bere právě samotný kaskadér. Ne kvůli tomu, za koho zaskakoval, nebo případně na jakých filmech se podílel, ale svým úžasným a upřímným přístupem k životu.


Shrnutí

Název dokumentu skvěle vystihuje samotné zpracování a téma, o kterém pojednává. Navíc není nijak zvlášť graficky ani dějově glorifikován a divákovi je představena pravá tvář nedílné součásti filmového řemesla - kaskadérství. Především pak i problémy a nebezpečí s ním spojené. Na filmovém place totiž může vzniknout něco, co pomůže přetrvat a překonat i tu nejhorší překážku v životě, a to vážné zranění. Tam, kde nějaká událost uzavře jedny dveře, se ale mohou otevřít jiné. Záleží to však hlavně na dané osobě, jak se k ní postaví a zdali si je záměrně nezabouchne a bez boje se vzdá. Dokument, který má něco málo přes 80 minut, určitě doporučuji. Nehledě na mou osobní zaujatost vůči světu čar a kouzel filmové ságy Harry Potter, se na tohle totiž i z hlediska zpracování velmi rád v budoucnu podívám znovu.


Autor recenze – Jan Dee Doležal