Dark Horse - Triss Merigold (2. série)

03.08.2021

Yennefer či Triss? To je oč tu běží! Otázka, která dělí hráče Zaklínače na dva znesvářené tábory již po dlouhá staletí!

No, teď trochu přeháním. Ale když se občas podívám do náhodné diskuse, kde se toto téma řeší, mám pocit, že jsem se dostal do víru něčeho, co velmi blízce připomíná šílenství bitvy o Soddenský Pahorek. Až takhle vyhrocené mi některé debaty přijdou. Ale co taky čekat. Když dojde na téma „ženy", situace se velmi často (a hlavně zbytečně) vyhrotí. Za ty roky jsem se proto naučil, jak k této problematice přistupovat zcela pragmaticky a s nadhledem.

Pokud by se mě tedy někdo zeptal, jestli já sám kopu za tým Triss nebo tým Yennefer, pak by byla má odpověď jasná. Ve hrách je to jednoznačně Triss. Má to však svá „ale". Dost záleží na tom, jakou otázku mi přesně položíte. Triss je totiž postavou, která je sympatická mně. V okamžiku, kdy se mě někdo zeptá na to, ke komu patří Geralt, musel bych odpovědět, že k Yennefer.

Nechci se hádat s ortodoxními uctívači naší milované rusovlásky, ale fakt, že na její herní verzi ujíždíme my ještě neznamená, že je vhodná i pro Bílého vlka. Pokud to totiž vezmu kolem a kolem, styl života, který by Geralta s Triss po zbytek jeho života čekal, není asi úplně tím, co by mu vzhledem k jeho charakteru zřejmě mělo vyhovovat. I tak se však při každém dalším hraní hlavního příběhu pravidelně klepu strachem z rozhodnutí. Zvolím tentokrát Yennefer a udělám to „správné rozhodnutí" pro Geralta nebo budu sobec, a dokončím hru romancí s Triss? Jeden nikdy neví...

Netflix to dělá jednodušší

Ať už si kdokoliv myslí o Zaklínačském seriálu cokoliv, já si ho užívám. Ano, převrácení podstaty Meče osudu mě štve asi stejně jako zprznění čerta, ale celkově se tato série pořád řadí mezi ty „dobré" knižní adaptace. Pokud se v ní něco z mého pohledu děsivě nepovedlo, pak je to casting Triss. Rozumím tomu, že čistě podle minimalistických knižních popisů od Sapkowskeho asi Anna Shaffer svou podobou odpovídá předloze, ale když se podívám na hru, tak musím kroutit hlavou nad tím promrhaným potenciálem udělat Triss cool.

Když to ale vezmu z pozitivního hlediska, tak mě alespoň někdo zbavuje traumatu z možnosti volby. Protože když se podívám na Annu Shaffer, nemám nejmenší problém fandit Yennefer, kterou hraje Anya Chalorta. Yenn sice není tak přesná, ale tady mi změna zdaleka tolik nevadí. Je to však zejména proto, že normálně u mě Triss vede na celé čáře.

Dark Horse - Snaha o nápravu

Pokud bych měl herní sošky od Dark Horse nějak charakterizovat, pak bych je popsal jako relativně věrné sošky za solidní cenu. Pokud patříte mezi sběratele, kteří nemají dostatečné finanční možnosti na to, aby kupovali sochy, jejichž ceny se pohybují v rozmezí několika tisíců, pak je Dark Horse asi vhodnou příležitostí, jak rozšířit svou sbírku. Musíte však počítat s tím, že limitace nebude tak velká a kvalita bude pochopitelně nižší. To však ani v nejmenším neznamená, že by nebyla dostatečná. Jen občas trochu pokulhává.

Stačí si vzpomenout na první sérii. Pobledlá a podivně šilhající Triss nebo Ciri, kterou byste bez krabice v obličeji snad ani nepoznali. Geralt většinou vypadal přesně tak, jak byste očekávali, a to stejné se dalo říct například o Marigoldovi, Eredinovi nebo upíru Regisovi. Můžeme tedy usoudit, že člověk si zejména v dobách dřívějších musel dávat pozor na to, co si vlastně plánuje koupit, a jak to bude vypadat.

Novější série jsou o tom už o poznání lépe, a když bylo oznámeno, že se chystá i nová soška Triss, asi všichni doufali, že to dopadne lépe než minule.

Dočkali jsme se?

V minulé Dark Horse sérii jsme se dočkali typického oblečení, které Triss nosila prakticky denně. Tentokrát se však tvůrci rozhodli pro dlouhé tyrkysové šaty, které jsou známé hned z několika ikonických scén hlavního příběhu.

Poznámka - Pokud to není tyrkysová, tak mě neukamenujte. Jsem jen prostý muž, jehož schopnosti rozlišení barev jsou standardně omezené.

A musím říct, že já jsem dost spokojený. Stavba těla odpovídá prakticky dokonale. Šaty jsou zpracovány do posledního detailu, čehož si lze všimnout i na okvětních lístcích, které lemují výstřih a dokonale kopírují rozestavení a sklon známý ze hry. Barva originálu se sice blíží spíše k sytě modré, ale rozdíl není nijak markantní. Opasek se sice mírně liší a není tak detailní, kůže na zádech je trochu flekatá, ale obecně je vidět, že si modeláři s většinou detailů opravdu pohráli. Třešničkou na dortu je pak plamen, který Triss „plápolá" v ruce a poukazuje na její hlavní element. Celkově není tělu nic moc co vytknout. Já osobně mám sice pocit, že v jistých partiích je i vzhledem ke hře možná příliš mohutná, ale v globálním měřítku to nepředstavuje žádný větší problém.

Co však vzbuzuje diskuse v komentářích je provedení hlavy. Jisté je, že v porovnání s minulou sérií se jedná o velký krok kupředu. Barvičky jsou živé (make-upu mohlo být paradoxně méně), oči vypadají „lidsky" a vlasy mají správnou barvu i smysl pro detail. Nepatřičně působí jen znamínko, které je typické hlavně pro Yennefer, a takto výrazné by u Triss vůbec být nemělo. Ale co se dá dělat. Z nějakého důvodu se k němu Dark Horse uchylují znovu a znovu. Hlavní je, že fyzicky na sošce nevypadá zdaleka tak výrazně jako na fotkách. Problémem tak zůstává fakt, že i když se mi model hlavy líbí, pravdou je, že Triss působí o několik let starší, než je tomu ve hře. Otázkou tak je, jestli vám tato skutečnost nějak extrémně vadí. Mně popravdě ani moc ne.

Vykoupení

Pokud bych měl zhodnotit novou sošku Triss jako celek, pak jsem velmi spokojený. Dark Horse udělali zase velký krok kupředu a představili sošku, kterou budu mít moc rád ve své sbírce. Na konec jen poznamenám, že oproti oficiálním "propagačním" materiálům vypadá obličej opravdu o dost přirozeněji.

Současně s Triss spatřila světlo světa i nová soška Geralta, který má na sobě pro změnu zbroj školy Mantichory a pozici, která je pro tento typ sošek zase trochu jiná.

Za sošku na zhodnocení děkujeme společnosti Xzone, na jejímž webu najdete sošky z této série i mnoha dalších!