CRWECON 2022 - Oslava 25. narozenin Nakladatelství CREW

20.06.2022

Úspěšná komiksová akce je tu už po patnácté! A Nakladatelství CREW na něm oslaví své 25. narozeniny

V sobotu 25. 6. 2022 se v pražském Cross Clubu, jen pár kroků od zastávky metra Nádraží Holešovice (roh Plynární a Jankovcovy), bude od devíti hodin ráno konat už patnáctý ročník komiksového srazu s názvem CRWECON. I když za ním stojí Nakladatelství CREW, zdaleka se to netýká jen jeho titulů. Přichází sem většina významnějších nakladatelů, aby představila své chystané projekty a odpověděla na dotazy svých čtenářů. 

„CRWECON jsme začali pořádat v podstatě z nutnosti,“ říká Jiří Pavlovský z Nakladatelství CREW. „Žádná jiná podobně zaměřená akce v té době nebyla a my jsme věděli, že je nutné podporovat českou komiksovou scénu, pomáhat jí růst. Dát možnost fanouškům se někde sejít a povídat si o tom, co je zajímá. A už nám to tak nějak zůstalo.“ 

O tom, že má CRWECON pomáhat rozvíjet fandom, nasvědčuje i skutečnost, že je, jako jediná podobná akce, zcela zdarma. CRWECON začínal jako komorní projekt, a i když je stále pouze jednodenní, postupně se rozrostl a dnes již nabízí čtyři řady přednáškových pásem (včetně zaměřeného na mangu), herní stoly (pod patronací prodejny HRAS - svět deskových her a hlavolamů), dětský koutek, burzy komiksů, prodeje sběratelských předmětů a figurek, cosplay, žhavé komiksové novinky za snížené ceny a spoustu dalších skvělých věcí. 

Když už mluvíme o novinkách, tak tentokrát to bude opravdu zajímavé, protože na akci se bude oslavovat 25 let výročí Nakladatelství CREW. To znamená jak účast otců zakladatelů (včetně Štěpána Kopřivy a Vladimíra Veverky), tak i vydání dvou speciálních titulů. Oba budou návratem k sériím, které souvisí s prvními čísly fandomového komiksového magazínu CREW. První se bude jmenovat 2000 CREW a bude obsahovat komiksy, které tvořily podstatnou náplň prvních čísel - komiksy z kultovního magazínu 2000 AD. Znovu se vrátí Soudce Dredd, Misionář, Sinister a Dexter či Devlin Waugh. Kniha vyjde s třemi různými obálkami, přičemž dvě vyjdou jen v omezeném množství a do volného prodeje se dostane jen to, co zbude po akci. 

Druhou knihou budou příhody staříka s dost specifickým smyslem pro humor. Pod jménem Pervers Pepére se tyhle francouzské komediální příběhy staly hitem starých čísel magazínu a teď vychází komplet pod jménem Perverzní páprda! O jeho překlad se zasloužil Richard Podaný, který letos vyhrál prestižní cenu Zlatá stuha za překlad komiksového titulu Velký vezír Iznougud a také za celoživotní přínos dětské literatuře

„Ve stanu před klubem Cross," pokračuje Jiří Pavlovský, budou probíhat nejen setkávání s nakladateli, ale i třeba populární dražba, kde bude možné pořídit si originály od slavných českých komiksových tvůrců za příjemné ceny. Velký sál bude vyhrazen především komiksovým hostům, ze kterých můžeme zmínit kupříkladu Dana Černého (Fanouš, Čtyřlístek), Štěpána Kopřivu (Asfalt, Rychlopalba), Tomáše Kučerovského (Aargh!, Arnošti), Petra Macka (Zázrak, Pérák), Nikkarina (130, Super Spellsword Sága) či Karla Osohu (Prašina). A nesmí chybět ani přednášky o tom, jak se komiksy promítají do světa videoher i deskových her! Malý sál bude vyhrazený pro „odbornější“ přednášky. Dozvíte se tam, co je nového ve světě Spider-Mana, Venoma, o vývoji komiksového vyprávění, či jak Tomáš Prokůpek pátrá v minulosti českého komiksu. A Manga blok vám kupříkladu ukáže, jak japonská kultura ovlivňuje svět, jak nás děsí a co všechno z ní stojí za vidění na Netflixu. A to vážně ani zdaleka není všechno." 

Vážně není. Kompletní program akce je možné najít na stránce www.crwecon.cz. Navíc tam stále přihazujeme aktuality a doplňujeme program! Patnáctý CRWECON se už těší na své návštěvníky!


Zdroj textu - Tisková zpráva Nakladatelství CREW