Cruella - Divoká a po čertech zábavná podívaná

22.06.2021

Mohlo by se zdát, že je sólovka Cruelly zbytečnou záležitostí. Naštěstí je všechno trochu jinak.

Ač to může vypadat, že srovnání s Jokerem, které momentálně vytáhnu, je trochu mimo mísu, ale opak je pravdou. Kdybyste sólovku Jokera s Joaquinem Phoenixem pojmenovali Arthur, většina lidí by velmi pravděpodobně nikdy nepoznala, že se jedná o komiksový film. A dost podobné je to s Cruellou. Pokud by člověk netušil o co jde, zřejmě by ho taky nenapadlo, že se jedná o "disneyovku" a film, který příběhově předchází 101 dalmatinům

Ano. Pořád je docela znát, že je to Disney. Máte tady několik psů, kteří se snaží být vtipní (a většinou jim to i docela jde), a zároveň tady máte i pár dost špatných CGI scén. Ale je třeba říct, že Cruella ve finále obsahuje i celou plejádu vedlejších postav, které občas hodí nějakou tu povedenou hlášku, a prostě se snaží, aby to všechno ve finále fungovalo jako rodinná zábava. Tady stojí za zmínku zejména Horác, kterého si zahrál Paul Walter Hauser (Richard Jewell) a jeho psí kolega Wink. Právě jejich scény svým pojetím do značné míry symbolizují celý film. Je to ujeté, občas to nedává moc smysl, ale je to neuvěřitelně zábavné, a tak tomu některé logické chyby prostě velice rádi odpustíte. Protože filmu ani v nejmenším neškodí.

Celá linka s Estelle - tedy Cruellou - je totiž napsána naprosto uvěřitelně a nepůsobí jako něco, co si tvůrci vycucali z prstu jen proto, že chtěli trochu více poždímat značku 101 dalmatinů. A to je u podobných projektů naprosto klíčové. Cruella buduje příběh na základech tvrdé módní konkurence a jedné (klasické) křivdy z dětství. Do popředí navíc staví výtečně vybudovaný konflikt mezi Emmou Stone (Cruella) a Baronkou (Emma Thompson). Souboj těchto dvou velikánek, který se místy blíží typickým motivům Robina Hooda, bych se nebál označit za jednu z nejzajímavějších kombinací, které jsem ve filmech v poslední době viděl. A je to zejména proto, že obě herečky si své role užívají. Největší prostor vyniknout má potom nepřekvapivě Emma, kterou žerete v roli zranitelné dívky i mírně šílené Cruelly. Dalo by se polemizovat nad tím, jestli přerod mezi jednotlivými osobnostmi nebyl moc násilný, ale ve finále bych řekl, že spíše ne.

Pokud bych však měl říct, co na filmu jsem si užil nejvíce, musel bych zmínit jeho soundtrack. O soundtracku uslyšíte asi od každého, kdo Cruellu už viděl. Mixem skladeb bych ho kvalitativně přirovnal k výtečnému výběru skladeb Strážců Galaxie, kteří vás instantně odpálí ze sedaček. Tohle je jeden z těch výběrů, které si hodíte do mobilu a budete ho poslouchat pokaždé, když budete mít náladu. A já tohle jednoduše můžu.


Pokud bych to měl shrnout, jestli plánujete jít po covidu na něco do kina, rozhodně si na Cruellu zajděte (ideálně na tu otitulkovanou). Místy je to film sice trochu naivní a občasné využití CGI psů sice moc nelahodí mému oku, ale v jednotlivých částech funguje stejně dobře jako lehká gangsterka, módní drama i rodinná komedie. Navíc má fantastické herecké výkony a skvělý soundtrack, takže všechny dílčí prohřešky tomu velmi rádi odpustíte. A věřte mi. Tohle vás bude bavit více než deváté Rychle a zběsile!

HODNOCENÍ - 75 %

Autor recenze - Nevka