2000 CREW - Komiksy, které změnily (nejen) české čtenáře

06.07.2022

Komiksy v podobě, jaké zná převážná konzumentů moderní popkultury, jsem ve svém životě pokal dá se říct poměrně nedávno. V druhé polovině devadesátých let minulého století/tisíciletí, kdy oficiálně vzniklo i CREW, jsem četl starou dobrou klasiku, tedy v trafikách kupovaný Čtyřlístek nebo Kačer Donald, případně na stanici metra u stolku nabízený Pif do kapsy. Zkrátka, bylo 9 let a já úplně nepatřil k lidem, kteří by nadšeně vstoupili do knihkupectví, aby si mohli koupit vytoužený překlad nějakého kvalitního zahraničního komiksu s poněkud odlišným obsahem.

Proto jsem nadšený, že se Nakladatelství CREW rozhodlo ke svým 25 narozeninám vydat knihu s názvem 2000 CREW, která obsahuje komiksy z prvních a již dávno vyprodaných čísel magazínu CREW. Ty obsahovaly přeložené úspěšné komiksy nakladatelství 2000 AD ve stejnojmenném magazínu. Z čehož je odvozen i název této speciální knižní kompilace. Pojďme se tedy podívat na to, čím tehdy CREW nasměrovala české čtenáře na úplně novou cestu.


Kniha obsahuje příběhy Soudce Dredda, Sinistera a Dextera, Misionáře a Devlina Waugha. přičemž zejména ti první tři zmínění se mi nečekaně zaryli pod kůži. 

Hned první příběh Dredda s názvem Maestro Prdelini (The Maestro Arsoli) mě naprosto uchvátil. Přitom se děj toří pouze kolo toho, jak soudci na letišti vytahují objemnému cestujícímu ze zadnice nejrůznější předměty. A není jich málo. Celé je to zakončené tak absurdní situací, že jsem nad ní kroutil hlavou a smál se současně. Velmi podobně je na tom hned druhý příběh, kdy Dredd nahání Santu Clause. Korunu tomu nasadil mnohem komplexnější a vypravěčsky mnohem lépe pojatý výlet Dredda do Egypta, kde se prohání nesmrtelná mumie a požírá koho potká. 

Celkově mohu říct, že všechny tři komiksy jsou pro mě nejen skvělým výběrem do začátku knihy, ale také se staly nakopávačem k tomu, abych se na dreddovské komiksy konečně už taky podíval o něco blíže, poněvadž ty mě nějak doposud míjely, ani filmy mě nezaujaly. Tohle je ovšem jiná liga a já za její objevení děkuji. 

Následují opět tři příběhy Sinistera a Dextera, kde mě určitě dostal příběh s názvem Čekání na kokota. Ten se odehrává pouze v autě, kde si mezi sebou vyměňují oba hrdinové při čekání na svoji oběť jednu hlášku za druhou. Naprosto famózní a skvělý příklad toho, že chcete-li se opravdu zasmát, nepotřebujete opulentní a epické prostředí plné narážek na popkulturu, stačí dva týpci v autě a perfektní scénář, jenž má na svědomí Dan Abnett, což je v komiksovém světě určitě zajímavé jméno a tady je to i na malém prostoru zatraceně znát. 

Následuje Misionář, který mě osobně příliš nezaujal, neboť je to v podstatě o něco slabší Dredd v podobě kněze, každopádně je tu celkem dobrá pointa a co víc, skvělá detailní kresba od Franka Quitelyho, takže i když je scénář spíše průměrem, skvěle se na to dívá. 

A nakonec je tu Devlin Waugh, homosexuální upír a exorcista, jenž v tom nejdelším příběhu s názvem Krvavá lázeň předvádí neuvěřitelné kousky. Respektive, ne až tolik on jako jeho protivník, jenž na potkání přetváří lidi v upíry. A ovládá šváby. Je tu několik skvělých nápadů, nápaditá ilustrace, která je občas poněkud zmatečnáa  vůbec jsem netušil, co se tím autor snaží vyjádřit, každopádně stojí za pozornost. Jedná se o jeho vůbec první příběh, který nejenže určuje budoucnost této postavy dost zásadním způsobem, Můj šálek kávy to opět úplně není, ale místy jsem se u příběhu bavil, kresba je velmi často dost atmosférická a dokonale navozuje emoce, které zrovna mají dané postavy. 


Skvělou tečkou za komiksy je rozhovor s pány zakladateli - Vladimír Veverka, Petr Litoš, Jiří Pavlovský, Štěpán Kopřiva a Karel Stibral - kteří vzpomínají na to, jak se vůbec dostali ke komiksu, co obnášela výroba jedinečného magazínu v našich podmínkách a jak se vše proměňovalo v čase. Odpovědi jsou vtipné, poučné a inspirující a když víte, jak to tehdy (skutečně?) bylo, hned si jejich práce vážíte o to více. 

Před každou novou postavou a jejími příběhy je navíc základní info o jejím vzniku a dalším životě, o tvůrcích, plus nějaké další zajímavosti. A vždy jsem se dozvěděl něco nového.


Suma sumárum, 2000 CREW je publikace, kterou musí vlastnit každý fanoušek komiksů, Nakladatelství CREW, vášnivý sběratel anebo člověk, jenž chce podpořit projekt, který už 25 let přináší radost mladším i starším čtenářům v naší zemi. Není to vůbec jednoduchá práce a i takové publikace připomínají, jak dlouhá a trnitá cesta vedla k tomu, než jsme se jako národ naučili číst komiksy. Velikou měrou za to vděčíme právě lidem, kteří se kdysi rozhodli splnit si své sny. 

Teď byste asi čekali nějaké hodnocení samotné knihy, ale já popravdě nevím, jak ji hodnotit, protože žádné číslo v tomhle případě nevyjádří počátky CREW a práci, která při vydání těchto komiksů musela být vykonána. Navíc, pro tehdejší čtenáře šlo bezkonkurenční čtení a z druhé strany se pánové zakladatelé snažili vybírat ty nejkvalitnější kousky a co šlo, to vzít a přeložit. Proto i když se mi něco nemusí zdát dnes dostatečně kvalitní a zajímavé, před 25 lety šlo o úplně jiný level zábavy. Baví vás CREW a chcete nakladatelství podpořit? Pak neváhejte a tuhle publikaci si jakýmkoliv způsobem pořiďte. Víc řešit netřeba. 


Autor recenze - Michal Černý