Co se stane na Twitteru… - Kniha, která dokáže překvapit a vykouzlit úsměv na tváři

29.11.2021

Americká autorka Emma Lord je sice novou autorkou, ale její prvotina sklízí úspěch nejen ve světě, ale i u nás. Co se stane na Twitteru... je kniha, která dokáže na první pohled zaujmout obálkou ilustrovanou Kateřinou Brabcovou,  a která si zaslouží pozornost díky skvěle podanému obsahu, jenž vás ihned vtáhne do děje. Když jsem tedy slyšela, jak ji všichni z mého okolí chválí, neváhala jsem ani chvilku, knihu si přečetla a musím říct, že tohoto rozhodnutí nelituji.

Příběh vypráví o Pepper, dívce, která miluje plavání a je chronická snaživka. Sice se její rodina rozpadá, ale zato jejich rodinný podnik Big League Burger pomalu vzkvétá, a to nejen díky občerstvení, jenž firma nabízí, ale také díky Twitteru, o který se Pepper stará. Dále je tu Jack, třídní šašek a zároveň poslední člověk, kterého je Pepper schopna vystát. Také je to ale člověk, který by pro svou rodinu a pro jejich konkurenční bistro udělal cokoliv.

Všechno to začne nevinně jedním příspěvkem na Twitteru, který se ale během chvíle změní v roztržku, kdy na jedné straně stojí Pepper a její firma Big League Burger a na té druhé malé bistro Sýrová Královna v čele s Jackem. A tak se nevědomky začnou sbližovat i jinak než přes Twitter a jejich vztah se pomalu začne měnit a je čím dál tím víc osobnější. Jak moc se twitterová válka vyostří? A jak se bude dál vyvíjet vztah Pepper a Jacka?

Na začátek musím říct, že jsem od knihy neměla velká očekávání. Ano, sice jsem slyšela spoustu pozitivních ohlasů, ale i tak jsem si říkala, že mi tato kniha nenabídne víc než jen milou romantickou oddechovku. Jenže opak je pravdou a já jsem si knihu více než zamilovala.

První co musím zmínit, a udělalo mi to radost, je fakt, že se zde střídají pohledy dvou našich ústředních postav. Sledujeme, jak to zvládá Pepper ve škole a jak se Jack snaží udělat cokoliv, aby se jejich bistro udrželo a nezkrachovalo. Tím nám autorka dává možnost nahlédnout do jejich světa a více nám přibližuje jejich myšlenky a obavy ohledně budoucnosti na vysokých školách. Díky tomu, a také kratším kapitolám, kniha rychle utíká a vy ji prostě nechcete dát z ruky. Není to jen milá romantická kniha, ale jsou tam i části, kde se do hlavních hrdinů vcítíte a prožíváte s nimi jejich pády a smutek. Jednoduše řečeno zde najdeme i hořké části zalité smutkem a snažíme se s nimi vypořádat tak jako Pepper a Jack.

Oba dva mi neskutečně sedli. 

Na postavě Pepper musím ocenit, že to nebyla naivní, sobecká dívka, která se z ničeho nic změní na někoho jiného, když narazí na Jacka, ale její povaha naštěstí zůstala stejná celou knihu. Líbilo se mi na ní to, jak se přes všechny problémy, které nastaly, nikdy nevzdala a vždy zabojovala. Na Jackovi mě zaujalo, jak se snažil vystoupit ze stínu svého staršího bráchy, dokázal si ze všeho udělat srandu, ale zároveň tam byl pro všechny, na kterých mu záleželo a dokázal by se pro ně obětovat. Po celou dobu je mezi ústřední dvojicí cítit chemie a to, jak mezi sebou vtipkují, je něco, co jsem si naprosto užila.

Celá zápletka je skvěle propracovaná a originální, a to i stylem psaní, který vás jednoduše přesune do Big League Burgeru a zároveň vám ukáže krásy New Yorku a vykouzlí vám úsměv na tváři. Dokážu si představit, že by se něco podobného, jako se stalo Pepper a Jackovi, mohlo stát i v reálném světě. Už jen díky tomu, jak reálně dokáže působit jejich pomalu vyvíjející se vztah. Pepper a Jack nemají jen kladné stránky, ale vidíme i ty horší, a když se tohle všechno spojí v jedno, je to nezapomenutelný zážitek.

Pokud bych tuhle knihu měla shrnout, tak je to rozhodně milá, pohodová kniha, která ovšem řeší i vážnější témata, jako například internet a to, jak na nás působí. Také zde vidíme, jak může být složité navazování vztahů v dnešní digitální době. Je to kniha s originálním nápadem, který je dobře podán nejen díky autorčině stylu psaní, ale i díky skvěle vyobrazeným hlavním hrdinům. Je to kniha, která dokáže zaujmout, rozesmát a přenést vás do chladného podzimního New Yorku k Pepper a Jackovi. Myslím, že potěší každého, kdo má rád romantiku a rád se zasměje. Za mě jedno velké doporučení a doufám, že se s autorkou nepotkávám naposledy.

Hodnocení - 100 %


Autorka recenze - Kiki
Nakladatelství - CooBoo/Albatrosmedia
Rok vydání - 2021