Co nám přinese foglarovský svět v tomto roce? Další knihy v reedici Foglarova díla od Albatrosu, staré i nové příběhy Rychlých šípů a původ Jana Tleskače!

27.02.2022

Jak už se stalo milou tradicí, pomocí živého přenosu na Facebooku nám představil Roman Šantora, skautský historik, badatel a jakýsi mluvčí Skautské nadace Jaroslava Foglara, blížící se knižní a komiksové novinky, jež se přímo či nepřímo pojí s dílem Jaroslava Foglara. A i když některé projekty ještě nemohly být odhaleny, myslím, že i tak se máme na co těšit. Tak si to vezměme pěkně popořádku. 

Jako první jsme se dozvěděli věc, která bude zajímat především neúprosné šťoury, zvědavce a ty, kteří chtějí znát pokud možno každý Foglarův nádech a myšlenku. SNJF se totiž dohodlo s Památníkem národního písemnictví na katalogizaci všech zbylých písemných dokumentů z Foglarova bytu, které ještě nejsou přístupné. To se během několika let změní a znamená to tak mnohem bližší náhled na Foglarovo dílo jako takové. Na výsledky jsem aspoň já nesmírně zvědavý.

A jaká je o něco bližší budoucnost v řádech dnů, týdnů a měsíců?

1. března vyjde komiksová kniha Rychlé šípy 33, jež přináší poprvé soubor 33 nových kreslených příběhů Rychlých šípů scénáristy Jiřího Dubského a kreslíře Karla Zemana. Komiks svým charakterem navazuje na původní seriál Jaroslava Foglara a Jana Fischera z prvorepublikového Mladého hlasatele. Publikaci doplňují obsažný blok 33 zajímavostí a kuriozit fenoménu Rychlých šípů a informace k velké celoroční poznávací hře na území Pražské památkové rezervace - Rychlé šípy v Africe. Pořídit si ji budete moct na prozatím ještě nefunkční stránce rychlesipy33.skauting.cz a náklad bude pouze 1000 kusů. Proč tak málo? Podle pana Šantory je to hlavně díky tomu, že příběhy Rychlých šípů mají správci Foglarovy pozůstalosti za uzavřenou věc a svět RŠ by prý měl patřit výhradně Foglarovi. Proto nechtějí v lidech vyvolávat představu o tom, že by to mělo jakkoliv pokračovat a že by měl vznikat další „šípácký“ seriál. Proto uzavřený počet výtisků, který se nebude nijak rozšiřovat.

Většinu lidí bude zajímat nakladatelství Albatros, které od roku 2018 vydává souborné dílo JF s novými ilustracemi. I tento rok se můžeme těšit na několik nových knižních titulů. Na jaře to budou:

Strach nad Bobří řekou - pokračování knihy Hoši od Bobří řeky, bonusovým doplňkem by měl být jako v ostatních případech malý sešitek, na nichž bude tentokrát přehled dalších 13 bobříků, ilustrátorem bude komiksový umělec TICHO762

Stínadla se bouří - jedná se o retro vydání, které již vyšlo u titulů Hoši od Bobří řeky a Záhada hlavolamu. To bude obsahovat původní obálku a ilustrace od kreslíře Jana Fischera

Na podzim vyjde:

Devadesátka pokračuje - Pokračování knihy Pod junáckou vlajkou, ilustrace bude mít opět na starost Marek Pokorný

Souhrnné vydání komiksů Rychlých šípů, které vyšlo minulý rok jako velká žlutá a objemná bichle. Tam byla zahrnuta spolupráce s Janem Fischerem, tentokrát půjde o společné dílo s Markem Čermákem a dalšími kreslíři. Toto dílo bude taktéž obsahovat 13 stránek s novými komiksy, které budou nakresleny Jiřím Grusem, a to na základě scénářů a námětů nalezených přímo u Foglara v bytě. Jiří Grus ilustroval stínadelskou trilogii vydanou pod Albatrosem a právem patří k tomu nejlepšímu, co dokázal Albatros ve spojení s Foglarem nabídnout.

A když jsme ještě u Albatrosu, pak doplním, že ještě vyjde 4. dotisk Hochů od Bobří řeky, kteří je jednoznačně nejžádanější knihou, a taktéž se budou dohánět resty s audioknihami, které nestačí vycházet spolu se svými knižními protějšky. Půjde konkrétně o Pod junáckou vlajkou, Tajemnou Řásnovku a taktéž Strach nad Bobří řekou.

A nyní skvělá zpráva pro všechny milovníky Rychlých šípů.

Do konce první poloviny roku by měla vyjít první komiksová kniha s původními příběhy Rychlých šípů od Foglara a Fischera, které však budou tvořit jen jednu třetinu obsahu. Dále zde budou nové komiksy ze světa Foglara od současných autorů a k tomu další tematické povídání, hry, soutěže, kvízy a výzvy. 

Kniha by měla mít vždy minimálně 64 stránek a během jednoho roku (od vydání prvního dílu) vyjdou 4 takovéto knihy. V nadačním skautském obchodě ZDE si můžete předplatit za 1000 Kč první 4 díly i se speciálním úložným boxem. 

Specialitky

Skvělým doplňkem ke stínadelské trilogii a celkové mytologii kolem Stínadel bude jistě román Tleskač od Davida Jana Žáka, jenž se bude zabývat tím, kde vůbec tento původní držitel ježka v kleci a vynálezce létajíccího kola vzal v sirotčinci a ve Stínadlech. 

Badatel opět potěší ještě jedna věc, a to souhrnné vydání deníků JF do roku 1938, které opět velmi prohloubí myšlení Foglara a jeho přístup nejen k jeho dílu.

Prohloubí se taktéž spolupráce se společností ALBI, jež bude vydávat hry, hlavolamy, karetní hry, merch a spoustu dalších drobností s tematikou zejména Rychlých šípů. Zajímavým počinem bude Tripexeso, které by mohlo být k dostání na setkání příznivců pana Foglara ve Sluneční zátoce již toto léto. 

A poslední informace, nakladatelství Václav Vávra v březnu dokončí vydávání trilogie Svatopluka Hrnčíře knihou Maják Uctívačů ginga, jež navazuje na předchozí romány Ostrov Uctívačů ginga a Poklad Uctívačů ginga

Autor článku - Michal Černý

Zdroj informací: bohousek.cz,  Facebook/Skautská nadace Jaroslava Foglara