Chci sníst tvoji slinivku - Manga, která si získá vaše srdce

31.05.2022
„Víš, proč sakury kvetou na jaře? Jsou už prostě takové.
Vybíráme si svůj osud sami, nebo se jím necháme unášet? Hlavní hrdina tohoto příběhu byl vždycky jen tichým pozorovatelem světa kolem, dokud v nemocnici nenašel deník umírající spolužačky, Sakury Jamauči. Jakmile odhalí její tajemství, vtrhne dívka do jeho života jako velká voda a konečně ho rozpohybuje. Dokáže ho Sakura přesvědčit o tom, jak cenný je nejen čas, ale i život sám? A že svět není jen seznam příběhů, které se ho netýkají?

Staňte se svědky příběhu, který vás zaručeně rozbrečí,“ 

Nakladatelství CREW nás poslední dobou zásobuje neuvěřitelnými kousky z horních příček japonských manga titulů. Pokud jste však jako já, občas si prostě potřebujete odpočinout od všech těch dlouhých šónenů a pustit se do něčeho jednoduchého a krátkého, co se dá číst před spaním a u čeho na chvilku vypnete. Z tohoto důvodu je tady žánr slice of life, který je přesně pro vás. Jedná se o žánr, jenž se zabývá, jak už název napovídá, příběhy z běžného života.

Často jsou to romantické příběhy odehrávající se na ploše několika dnů nebo měsíců a vyprávějí jeden konkrétní příběh, který se nikam nevětví. V anime mám z tohoto žánru například nejradši filmy Kimi No Na Wa, Koe No Katachi, Zahradu slov a spoustu dalších. Tyto filmy jsou velice populární a není divu, že nakladatelství CREW má na svém kontě (včetně zmíněného Koe No Katachi, které u nás vychází jako Němý Hlas) již několik vydaných mang, které sloužily jako předlohy. Nedávno však vyšel jeden specifický kousek, který stojí za pozornost, i když pro vás nebude možná tak známý.

Už název je velice provokativní - Chci sníst tvojí slinivku. Ne, manga nevypráví o žádných démonech na způsob zombies, ani o zlodějích orgánů. Je to o slečně, která umírá, a o klukovi, který se to náhodou (či snad řízením osudu?) dozví, a tak se s ní začne bavit. Celkem vážné téma, že jo? Tahle manga jich má v sobě spoustu a moc se mi líbí, jak s nimi pracuje. Autor Yoru Sumino vám totiž občas skrz postoje postav bude předkládat něco, co na první pohled odsoudíte, nebo přejdete s tím, že víte, jak bude příběh pokračovat, aby vám rázem do srdce vložil ostrou kudlu reality a vzbudil ve vás emoce.

Častokrát v různých dílech takové ždímaní citů odsuzuji, avšak zde se mi autor přesně trefil do noty. Je to tím, že nikdy nesklouzne k nějakému patosu nebo klišé, které čtenáře odtrhne. Postavy často za svoje činy a slova skrývají svoje skutečné emoce. Ty jsou ke konci mangy vyřčeny nahlas a jsou popsány tak uvěřitelně, srozumitelně a poeticky, že máte co dělat, abyste si slzami neslepili stránky.

A co je ještě lepší, dobře to vypadá a příběh skvěle plyne. Manga je celkem nová, originál vyšel někdy v roce 2015 a těší se krásným vizuálem. Panelování je místy velice dynamické, což mi většinu času přišlo jako výborný vyprávěcí prostředek. Častokrát se stává, že postavy vycházejí z framů a některé sekvence díky tomu působí až snově. Podporuje to chod a rychlost toho, jak se příběh odvíjí a dotváří tak zajímavý atmosférický tón. Ano, tohle se v mangách děje běžně, ale zde tento prvek skutečně stojí za zmínku, protože nemáte pocit, že manga působí víc staticky a méně uvolněně než její anime verze.

Abych byl i lehce kritický, píšu, že většinu času to působí dobře, ale bohužel ne pořád. Je to jen malé popíchnutí a jsem si jistý, že není problém v českém vydání, jako spíše v samotném originálu. Občas se ale bohužel stane, že například levý spodní panel nejde plně přečíst, protože zasahuje do švu samotného sešitu. Ale nebojte se, opravdu se to stane jen párkrát a pokud je tam nějaký dialog, nejde o nic podstatného a je to jen jakási rozmluva v pozadí.

Pokud jste se našli v mém vylíčení toho, jak manga působí, máte rádi romantická díla a nevadí vám si pobrečet a odpočinout u příběhu japonských školáků, určitě po Slinivce sáhněte. Jedná se podle mě i o skvělou mangu pro začátečníky v tomto žánru, protože za příjemnou cenu dostanou uzavřený příběh, který si získá srdce - nebojím se říct - většiny lidí, co knížku dočtou.  

Hodnocení - 80 %


Autor recenze - Wade Wright
Vydavatel - CREW (CREW Manga)
Překlad - Michela Kropáčková
Datum vydání - Duben 2022