Chainsaw Man 3 – Nekonečný masakr motorovou pilou

23.03.2023

Všemi fanoušky této série oblíbený Dendži se vrací a se svými pilami je znovu připraven rozsekat všechno, co mu zkříží cestu za jeho slíbenou pusou.

Rozložení příběhu tohoto volume by se dalo znázornit křivkou, která začíná hodně vysoko s úrovní napětí a zoufalství, následně pak křivka začne razantně klesat do pohodovějších stupňů. Ale nemusíte se bát, protože jednak zpočátku namísto očekávané akce dostáváme přísun úžasného a klidem sršícího artstylu a rozvoj postav, a jednak po tomto zklidnění nám křivka opět rapidně vzroste a akce se s řevem motorových pil vrací zpět na scénu!

Zapeklitá situace, která pokračuje z konce předchozího dílu na hotelovém patře číslo osm, nám ukazuje, že lovci ďáblů nejsou žádní superhrdinové, géniové nebo jen chladnokrevní zabijáci. I oni mají své meze, příčetnost a zdravý rozum. Zoufalí z bezvýchodné situace, v níž se ocitli kvůli potyčce s ďáblem nekonečna, se rozhodují, zdali by s ním měli uzavřít dohodu a obětovat Dendžiho, nebo by měli najít jiné východisko. 

Zde se nám ukazuje skvělé vyobrazení osobností celé divize, jako například Akiho klidné a rozumné uvažování, Araiův strach, nebo Kobenino zoufalství a pud sebezáchovy. Nejvíce mě však potěšila (nebo spíš pobavila) zas a znovu osobnost Power, která sice na pohled vypadá vlídně a rozumně, ale v nitru je na ní pořád znát, že je to démonka a přeje lidem a ostatním démonům hlavně to nejhorší. A to za pomoci lží, přetvářky a projevů rasismu. Také musím dát velký palec nahoru tomu, že se nám lehce ve formě flashbacku dostává na scénu i Kishibe, který je „so far“ zatím asi mojí nejoblíbenější postavou.

Dále se také dostáváme k dalšímu krásnému vyobrazení Dendžiho a jeho snahy o souznění s jeho schopnostmi. Též dostáváme akční, i když trochu děsivý pohled na Dendžiho sílu, která je s jeho afektem šílenství při každém souboji opravdu nebezpečná. Podvědomě si tak můžeme všimnout Dendžiho potenciálu. 

V začátku druhé poloviny napětí trochu opadá, ale šikovně jí na čas vystřídá trocha oddechu na bližší poznání charakteru postav. Například se můžeme dozvědět, že Dendži skoro neumí číst. Což je vzhledem k několika okolnostem trochu podezřelé, ale to si musíte už zjistit sami. 

Po oddychu však dostáváme randál akce, který se vrací na scénu skoro jako v nějakém „tarantinovském“ filmu. Je to celkem nečekané a má to za účel probudit ve čtenáři život a do detailu si užít toto dobrodružství dlážděné krví a vřískotem motorovek.


Hodnocení

Třetí díl mě velice potěšil. Na rozdíl od toho předchozího opět raketově nabírá na akci, ale zároveň nachází prostor pro osobnostní či emocionální chvilky, které jsou naprosto úžasné. Jediné, co mě osobně čas od času vadí je překlad do češtiny. Chápu, že překlad není vždy snadný a ne vždy může být doslovný, ale rozhodně bych anglické označení „Gun Devil“ nepřeložil jako „Střelecký ďábel„ (+ vynechání některých poznámek či vtipů, které jsou v angličtině opravdu dobré). Ovšem tyto drobnosti nejsou nic oproti spoustě kladům, co tato řežba obnáší. Objevuje se zde opět nálož detailně propracovaného (a někdy i krví zacákaného) artstylu, z nichž některá vyobrazení vám utkví v paměti. 

85 %

Autor recenze – Adam Steinbach


Za recenzní výtisk děkujeme Nakladatelství CREW. Pokud vás komiks zaujal, můžete si ho pořídit mimo jiné pod >tímto< odkazem.