Cestopis o Járovi Cimrmanovi je dokončen, byla odhalena i nová pamětní deska

06.10.2022

Režisér Patrik Ulrich (známý zejména díky cyklu 13. komnata) dokončil 3. října cestopis Stopy Járy Cimrmana, jenž vzniká k 55. výročí premiéry první hry Divadla Járy Cimrmana Akt, kterou poprvé divadlo prezentovalo veřejně 4. října 1967 v pražské Malostranské besedě. Závěrečné natáčení probíhalo v Dykově ulici na Vinohradech, v bývalém sídle Československého a následně i Českého rozhlasu, kdy byla odhalena i nová pamětní deska.

„Jára Cimrman se poprvé objevil na vlnách éteru v pořadu Nealkoholické vinárny U pavouka, kterou dělali Jiří Šebánek se Zdeňkem Svěrákem. Ovšem jako náš současník, sochař, který sochal tak, že dělal nafukovací sochy. Pak jednou přišel Jirka Šebánek z procházky po Malé Straně a vyprávěl, že Baráčníci na své rychtě hrají divadlo a že když mohou Baráčníci, mohli bychom taky. A vymyslel Divadlo Járy Cimrmana a Cimrmanův životopis. My jsme se těšili, že si konečně trochu pohrajeme a netušili jsme, že si budeme pohrávat šestapadesát let," řekl pro ČTK Miloň Čepelka, jeden ze zakládajících členů divadla. 

V cestopisu o šesti dílech bude diváky provázet Miroslav Táborský. Ten je bude seznamovat s mnoha místy spojených s legendárním českým „da Vincim“. Cyklus ponese název Stopy Járy Cimrmana a v České televizi se objeví v blíže neurčeném datu během příštího roku. 

„Během natáčení jsem se pana Čepelky zeptal, co se za více než padesát let v Divadle Járy Cimrmana nejzásadněji změnilo. A on mi odpověděl, že největším nezvykem je pro soubor absence radosti z věcí budoucích. Třeba ze zkoušení nových her, z dalších premiér. Uvědomil si, že takovou situaci jejich divadlo nezažilo. A tak jsem přišel s nápadem na polohraný cestopis Stopy Járy Cimrmana. Herce to nadchlo a třeba Zdeněk Svěrák se dokonce podílel na scénářích," prozradil drobnost z natáčení sám režisér Ulrich.

Během odhalení pamětní desky bylo vyřčen i několik zajímavostí, kupříkladu následující dvě, které se týkají původu vzniku Cimrmanova jména a proč česká vlajka, jež překrývala desku, visí na ramínku. 

„Jméno mu dal Jirka Šebánek (zakladatel divadla, pozn. redakce), protože se mu líbilo, že Jára je takové české, domácké a Cimrman je německé a on to byl vlastenec. Proto je toto místo pro nás životně důležité, protože tady vzniklo Divadlo Járy Cimrmana, 29. října 1966, kdy se tady konala zakládající schůze, jíž se zúčastnil Miloň Čepelka, Jirka Šebánek, já a přizvali jsme Ladislava Smoljaka. A ten je tu připomenut tímto ramínkem, protože on si pořád stěžoval, že mu v divadle ramínka někdo krade," uvedl při odhalování desky Zdeněk Svěrák. 

Nezbývá než dodat, že my se v redakci na tento pořad velmi těšíme, neboť zcela určitě bude jedním z posledních větších počinů zbytků tohoto hereckého souboru. Nutno dodat, že Stopy jsou polohraným dokumentem a na scénářích se podílel i sám Zdeněk Svěrák. 

Zdroj informací - ČTK a Novinky.cz