Čas - Režisér Šestého smyslu a jeho další kontroverzní film

27.07.2021

Když zaslechnete, že M. Night Shyamalan natočil další film, asi se začnete tak trochu bát.

Protože filmy od tohoto chlapíka jsou většinou naprosto geniální nebo naopak naprosto k ničemu. A přesně to platí i pro Čas (v originálu Old). Trailery lákaly na hutné „psycho“, které sází na podivnou pláž, kde si čas dělá tak trochu co chce. Sami uznáte, že když vezmete děti k moři, asi úplně nepočítáte s tím, že vám za 3 hodinky zestárnou o nějakých těch pět až šest let. Samotná myšlenka se tedy dá označit za originální, a když se podíváte na jiné recenze, pak zjistíte, že s její podstatou nemá problém prakticky nikdo. Jenže když se dostaneme k samotnému provedení, jednotlivé názory se začnou extrémně lišit.

Stačí zabloudit třeba na Rotten Tomatoes nebo na české CSFD. Hodnocení na těchto platformách spojuje fakt, že na nich prakticky nenarazíte na průměrné recenze. Ano, několik takových je, ale zdaleka jich není tolik jako u jiných filmů, které chodí pravidelně do kin. Diváci jsou totiž v případě Času buď naprůměrně spokojeni nebo extrémně nespokojeni. Když jsem tedy mířil do kina, tak trochu jsem počítal s tím, že uvidím něco naprosto otřesného nebo něco, co bude svou originalitou vybočovat ze škatulky „běžných“ filmů. A vzhledem k tomu, jak mě posledně vytočila Black Widow, jsem doufal v tu lepší variantu. A na tu naštěstí taky došlo.

Z mého pohledu totiž Čas ve většině scén plní přesně to, co by člověk od podobného filmu měl očekávat. Místo, na kterém se odehrává, vzbuzuje i přes svou exotickou krásu strach, nechává svá tajemství celkem slušně skrytá, a zároveň jde docela rychle na věc. Myšlenku zrychleného stárnutí navíc předkládá hned několika originálními způsoby, díky čemuž se příběhově daří bránit nadbytečnému opakování motivů. Nechci tady nějak výrazněji „spoilerovat“a propalovat více jednotlivých myšlenek, protože právě v jejich překvapivosti je síla, ale třeba těhotenství známé z traileru je krásným příkladem toho, že rychlost plynutí času lze demonstrovat mnoha způsoby.

Ono těhotenství navíc krásně ilustruje i fakt, jakým způsobem se projevuje zrychlené stárnutí na těle, a jakým naopak na lidské mysli a psychice. Někdy to sice působí „ujetě“a párkrát se doslova balancuje na pomyslné hraně „cringe“, ale celkově s tímto konceptem a uchopením nemám zdaleka takový problém jako jiní recenzenti.

K nespokojenosti možná částečně napomáhá i fakt, že herecky tady prakticky nikdo nějak výrazněji nevyčuhuje.  Jasně, diváka potěší typické (a poměrně výrazné) cameo M. Night Shyamalana, Thomasin McKenzie je vycházející hereckou hvězdou a Alex Wolff má do budoucna taky solidně nakročeno. Zmínit můžu i otce rodiny, kterého ztvárnil Gael García Bernal, a který byl z dospělých zároveň asi nejsympatičtější. Na druhou stranu třeba takové Vicky Krieps jsem nepřišel „na chuť“ vůbec. Zbytek castingu pak působil spíše seriálově.

Ale teď k tomu hlavnímu. Podařilo se mysteriózní zápletku smysluplně vysvětlit? Já myslím, že ano. Samotné vysvětlení dění na pláži je skvělé. Výborně ukazuje pomíjivost života jednotlivce a zároveň pracuje s myšlenkou hned několika etických problémů. Jen mi přijde, že se Shyamalan snaží být zbytečně názorný. Závěrečná snaha o únik z pasti je zbytečně zjednodušená a posledních 5-10 minut poměrně zbytečných. Zvláště v době, kdy je divák zvyklý na to, že ve filmech a seriálech prostě nemusíte mít explicitně řečeno, jak to všechno dopadlo. Trochu otevřenější konec by tomu opravdu prospěl. Ale budiž.


Celkově se řadím do skupiny, které Čas sedl. Jsem si vědom i toho, že některé scény by mohly být místy trochu kratší nebo skutečnosti, že konec se snaží až moc. To však nemění nic na tom, že jsem se bavil prakticky od začátku až do konce. Musím však upozornit na to, že pokud máte s posledními filmy od Shyamalana výraznější problém, měli byste se Času raději vyhnout. Není to sice bída jako Poslední vládce větru nebo Po zániku země, ale i u nezaujatého diváka je šance na spokojenost s filmem 50 na 50.

Hodnocení - 70 %

Autor recenze - Nevka