Čára 2 - Nudné, průměrné a zbytečné. Proč tohle tvůrci dělají?

25.02.2022

Pro ty, kteří vůbec nevědí, o co jde. Film Čára (v originále Tall Girl) z roku 2019 pojednává o vysoké dívce Jodi, která je na střední a řeší dvě věci. Milostný trojúhelník a svoji výšku. Ano, bylo to přesně takové, jak to zní. Zcela obyčejná teenage komedie, která nabídla pár vtipných hlášek, ale žádná revoluce v žánru se určitě nekonala. Proč byl tento film jeden z nejsledovanějších na Netflixu dodnes nechápu. A proč vůbec vzniklo pokračování? Taky nemám tušení. Hlavní důvod toho, proč se ptám, je v tom, že ve druhém díle se už vlastně vůbec neřeší výška hlavní hrdinky. Spíše se zde soustředíme na vztahy postav, které se někdy povedly a někdy skončily úplnou katastrofou. Už z toho nám vyplývá, že tvůrci asi úplně nevěděli, jakou cestou tento příběh vést.

Než se podíváme na pokračování, ještě dodám k prvnímu dílu, že má povedené části, ve kterých máte pocit, že tak by se to mohlo vážně stát, avšak poté přijde úplně zbytečná scéna, u které pouze kroutíte hlavou a prosíte, aby to už skončilo. Byla bolest to sledovat. A jak už jsem řekla, jediné, co si pamatuji bylo maximálně to, že hlavní hrdinka byla vysoká. Což mi nepřijde jako moc kvalitní výsledek. A jak je na tom tedy pokračování?

Nechybí nám zde samozřejmě zamilované momenty, trapné situace ohledně kroužení kolem nové lásky a všechno to, co v teenagerské románťárně nesmí chybět. Jodi se díky jejímu vystoupení z komfortní zóny v prvním díle zvedlo krásně sebevědomí a najednou je kamarádka s celou školou. V Americe to tak asi chodí. 

Zapíše se do muzikálu, kde vždy chtěla hrát, a všechno vypadá skvěle, jenže se jí v hlavě začne opět objevovat hlásek, který jí neustále shazuje sebevědomí. Tenhle hlásek máme všichni, ale tady byl tak nepříjemně zpracovaný, až mě to rušilo od příběhu. Navíc se tu bohužel objevuje po celý film, takže jsem měla tento problém až do konce.

V konečném důsledku tady máme vystresovanou Jodi, která má slavit tříměsíční výročí s jejím novým přítelem Jackem Dunklemanem, což se ale moc nepovede, protože je Jodi ve velmi špatném psychickém stavu a nakonec musí odejít domů. Páreček se nám teda rozchází a další hodinu sledujeme dvě dějové linie. V jedné máme Jacka, Stiga (to je vysoký blonďák co nám balil Judi v prvním filmu) a sestru Stiga. Ve druhé je Jodi a kluk, se kterým hraje v již zmiňovaném muzikálu.

Upřímně nevím, kterou z těchto linií označit za lepší, protože v každé se vyskytl moment, kdy jsem si řekla, že to má smysl a zároveň moment, když jsem měla chuť vzít noťas a vyhodit ho z okna. V první lince jsme viděli celkem zajímavě pojaté budování dvou vztahů, které působilo přirozeně, ale zároveň se zde vyskytovala neskutečná Jackova naivita. Ve druhé zase sledujeme Jodi bojovat se svými problémy, ale také neskutečně zbytečná rozhodnutí, která se až bolestně často opakovala. Mrzí mě, jak to celé dopadlo, protože to mělo potenciál, který byl zabit absurdně jednoduchým a laciným příběhem, ve kterém se jen občas objevily dobré scény.

Zároveň by se do filmu hodilo více prostoru pro skutečně zajímavé postavy, jakou je třeba Jodina sestra Harper (Sabrina Carpenter). Už prvním díle Harper sloužila jako takový motivační leader pro Judi, což to se opakovalo i zde. Právě některé z těchto scén filmu zvedají pomyslnou laťku, protože prostě dávají smysl. Krásně jsme zde viděli, že i když se Harper snažila pomáhat Jodi, i ona měla své démony, se kterými si nevěděla rady. Za mě jedna z nejzajímavějších postav ve druhém díle.

Již zmiňovaný Stig (Luke Eisner) zde měl obrat o 180 stupňů. Jeho postava se celkem výrazně proměnila a oproti prvnímu dílu byl mnohem více snesitelnější. Co se týká Jacka (Griffin Gluck), tak ten je zde jenom jako typický „love interrest“ a sotva u něj najdete nějaké hlubší rysy či osobnost. Všechno, co dělá, je jen a čistě pro Jodi nebo kvůli ní. Postava, která pro mě byla tak nevýrazná, že jsem si ani nezapamatovala její jméno a pomoct mi musel strýček Google.

Samotná Jodi (Ava Michelle) mi přijde i přes svoji výšku schovaná ve stínu ostatních. Příběh se již netočí pouze okolo ní a ona se zde vyskytuje hlavně z toho principu, že má jakože být hlavní postava Špatně to ale úplně není, protože její linka nebyla pro mě ničím moc zajímavým. 

Kdybych měla hodnotit scénář, tak bych vám řekla, že někdy dobrý a někdy až bolestivě špatný. Což prostě není dobře a celkový dojem z toho mám dost neurčitý. Abych tohle zkrátila, byl to jednoduše zmatek. Dalo se na to sice koukat, ale moc jsem si to neužila a pouze si přála, ať už to skončí. Větší očekávání jsem od tohoto filmu stejně neměla.


Hodnocení - 50 %


Autorka recenze - Kate