Hraná předělávka Malé mořské víly přináší několik zajímavých změn, které by si určitě zpětně našly místo i v původním animovaném filmu. Navíc je kvalitně obsazená, má ucházející vizuál a nedělá slavnému dílu ostudu. Kde je tedy problém? Jedná se o nenápaditou kopii, jež se bojí udělat výraznější zásahy do příběhu, čímž by se více odlišila od...
Brutal – Nová manga série, která si nebere servítky
Ze světa mangy se k nám dostává další z mnoha titulů. Jenže tohle je něco o hodně jiného. Jak už vám může napovědět název, bude to „brutál“. A to nejenom svým názvem. Takže jestli čekáte něco ve stylu Naruta nebo Pokémonů, tak se radši připravte, protože dokonce i Chainsaw Man je na tohle krátký.
Sledujeme
příběh mladého nadějného detektiva z oddělení vražd Dana Hirokiho, který
je nadmíru obdivován svými kolegy. Dan je však mimo svoji práci velmi
zvláštní muž, jenž má dvě tváře. Jeho první,
kterou vřele ukazuje okolí, je obraz úžasného a temperamentního syna bývalého
policejního ředitele, se kterým si rádi kolegové popovídají nebo dají kafe. Ta druhá je však, nezdráhám se tvrdit, strašná.
Kdybych měl pana vyšetřovatele k někomu přirovnat, pak od první vteřiny jsem věděl, že se nejvíce podobá známému potíračovi zločinu ze světa Marvelu – Punisherovi. Dan se vypořádává se zločinci s pomocí své vlastní vize spravedlnosti, která je dost odlišná od policejního postupu.
Možná si říkáte, že to je sice zvláštní, ale není na tom nic zase tak strašného nebo překvapivého, ne? Že ne? Mohu vás rovnou vyvést z omylu. Pan detektiv po nasazení své druhé tváře a (většinou) po unesení zločince do svého tajného sklepa připomíná světoznámého vraha Jeffreyho Dahmera. Při své odplatě se ke zločincům chová většinou absolutně brutálně, šíleně a někdy i komicky. Dan má v oblibě se vypořádávat s pachateli většinou stejným stylem, se kterým oni přistoupili ke svým obětem. To se nám možná až moc detailně ukazuje hned v prvním dílu, který zachycuje hned dva případy.

Dan však žádné špatné svědomí či obavy ze svého konání nemá. Tvrdí, a sám tomu věří,
že koná Boží dobro, aby mohl do nebe. A čím víc zločinců zmizí, tím on má větší
šanci se tam dostat.
Komiks má dva zásadní faktory. Zaprvé, ukazuje zločin v celé své nahotě. Lži, násilí, znásilňování, vraždy, vydírání… To všechno se tu objevuje v tom nejsilnějším a nejexplicitnějším možném kalibru, až se vám to někdy může zdát neuvěřitelné, přehnané, či nechutné. Zadruhé, tento příběh nám ukazuje, že to autoři (scénář – Kei Koga, kresba – Ryou Izawa) myslí opravdu vážně a odráží se to hlavně v samotné kresbě. Opravdu lepší vyobrazení tak strašných věcí jsem snad v životě ani v knize, filmu, videohře či manze neviděl. Je tedy nutné upozornit, že komiks není vhodný pro čtenáře 18 let.
Hodnocení
Brutal rozhodně není čtení pro každého. S násilím, krví, zločinem a ujetostí všech postav, co jsou tak nějak pro příběh důležité, opravdu nešetří. Varuji vás, že jestli vám násilí vadí, tak si komiks ani nepořizujte. Na druhou stranu si Brutal určitě najde své čtenáře, kteří jsou připraveni ponořit hluboko do temné mysli zvráceného detektiva a zločinů, které řeší vlastním Božím trestem.
70 %
Autor recenze – Adam Steinbach
Pokud vás recenze zaujala, můžete si komiks pořídit na stránkách Nakladatelství CREW ZDE. Vydání komiksu má na svědomí vydavatelství Gate, spadající pod Knihy Dobrovský
Nejnovější recenze
Přečtěte si jako první, co je nového
Poslední dobou to píšeme až nějak moc často, ale zdá se, že se nám tu v Česku uchytila nová disciplína. Ano, řeč je o manze. A říkáme tedy znovu – na pultech knihkupectví se dostala zbrusu nová manga série z Nakladatelství CREW. Už od vydání se o ní mluvilo v různých spojení jako například: „Trochu jiná Spy x Family...
Jak už jsme mohli zjistit, díly z této velmi temné a seriózní série vycházejí velmi rychle po sobě a čtvrtý díl není žádná výjimka.
Ruku na srdce, když se řekne „český komiksový hrdina“, většina z nás se začne ošívat a mumlat něco o Čtyřlístku, v lepším případě o Pérákovi. Česko, byť je domovem mnoha oddaných geeků a fandomerů, není zemí s takříkajíc komiksovou tradicí. Právě tohle zažité stigma se rozhodli poslat do propadliště dějin pánové Petr Macek a Petr Kopl...