Brutal 4 – Konečně nějaký příběh, ale za jakou cenu?

25.05.2023

Jak už jsme mohli zjistit, díly z této velmi temné a seriózní série vycházejí velmi rychle po sobě a čtvrtý díl není žádná výjimka.

Naopak v čem tento volume dělá velkou výjimku je ten aspekt, že po třech suchých dílech čistě jen o zabíjení se nám konečně do obrázků a dialogových bublin dostává nějaký vývoj příběhu a informace o charakterech. Můžeme se tak dozvědět, že detektiv Dan možná není jen ruka Boží, co sesílá hněv na všechny zločince. Dostává se nám tu myšlenka toho, že Danovo poslaní nemusí být ani tak poslání, jako spíše zvrácenost jeho duše. Bohužel, nic moc dalšího, co by mohlo čtenáře zajímat, se ale nedozvídáme, takže snad si tvůrci veškeré vytoužené informace schovávají do posledního pátého dílu.

Naneštěstí, toto je asi tak jediné pozitivum tohoto pokračování série. Dostali jsme sice pár stránek informací, ale jinak celá kniha je poseta dvěma naprosto nudnými případy, že i mě trvalo dlouho se jimi prokousat. Styl kresby, ačkoliv je stále velmi zajímavý, díky nudnému příběhu nemá šanci nijak moc vyniknout. Stejně tak na tom je i temný podtext a nejdůležitější esová karta této série – brutalita. Když si srovnáme první díl a tenhle, tak tenhle je oproti prvnímu jako procházka růžovou zahradou. Brutality, ani nějaké mrazivé atmosféry, se nám tu skoro nedostává.

Pevně tedy doufám, že s pátým dílem přijde comeback ve stylu prvního volume a rozseká na kousky vše a kohokoliv, kdo se na stránkách jen mihne. Samozřejmě s vyvrcholením celkového příběhu, kterého až doteď bylo velmi pomálu. 


Hodnocení

Abych řekl pravdu, z celé série byl tenhle zatím nejhorší. Dokonce i druhý díl mi dělal menší problémy s přečtením. Příběh i postavy jsou opravdu slabé. Temnota a brutalita, na které tahle série staví jsou naprosto žalostné. Bohužel.

40 %


Autor recenze – Adam Steinbach

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Hraná předělávka Malé mořské víly přináší několik zajímavých změn, které by si určitě zpětně našly místo i v původním animovaném filmu. Navíc je kvalitně obsazená, má ucházející vizuál a nedělá slavnému dílu ostudu. Kde je tedy problém? Jedná se o nenápaditou kopii, jež se bojí udělat výraznější zásahy do příběhu, čímž by se více odlišila od...

Poslední dobou to píšeme až nějak moc často, ale zdá se, že se nám tu v Česku uchytila nová disciplína. Ano, řeč je o manze. A říkáme tedy znovu – na pultech knihkupectví se dostala zbrusu nová manga série z Nakladatelství CREW. Už od vydání se o ní mluvilo v různých spojení jako například: „Trochu jiná Spy x Family...