Brutal 4 – Konečně nějaký příběh, ale za jakou cenu?

25.05.2023

Jak už jsme mohli zjistit, díly z této velmi temné a seriózní série vycházejí velmi rychle po sobě a čtvrtý díl není žádná výjimka.

Naopak v čem tento volume dělá velkou výjimku je ten aspekt, že po třech suchých dílech čistě jen o zabíjení se nám konečně do obrázků a dialogových bublin dostává nějaký vývoj příběhu a informace o charakterech. Můžeme se tak dozvědět, že detektiv Dan možná není jen ruka Boží, co sesílá hněv na všechny zločince. Dostává se nám tu myšlenka toho, že Danovo poslaní nemusí být ani tak poslání, jako spíše zvrácenost jeho duše. Bohužel, nic moc dalšího, co by mohlo čtenáře zajímat, se ale nedozvídáme, takže snad si tvůrci veškeré vytoužené informace schovávají do posledního pátého dílu.

Naneštěstí, toto je asi tak jediné pozitivum tohoto pokračování série. Dostali jsme sice pár stránek informací, ale jinak celá kniha je poseta dvěma naprosto nudnými případy, že i mě trvalo dlouho se jimi prokousat. Styl kresby, ačkoliv je stále velmi zajímavý, díky nudnému příběhu nemá šanci nijak moc vyniknout. Stejně tak na tom je i temný podtext a nejdůležitější esová karta této série – brutalita. Když si srovnáme první díl a tenhle, tak tenhle je oproti prvnímu jako procházka růžovou zahradou. Brutality, ani nějaké mrazivé atmosféry, se nám tu skoro nedostává.

Pevně tedy doufám, že s pátým dílem přijde comeback ve stylu prvního volume a rozseká na kousky vše a kohokoliv, kdo se na stránkách jen mihne. Samozřejmě s vyvrcholením celkového příběhu, kterého až doteď bylo velmi pomálu. 


Hodnocení

Abych řekl pravdu, z celé série byl tenhle zatím nejhorší. Dokonce i druhý díl mi dělal menší problémy s přečtením. Příběh i postavy jsou opravdu slabé. Temnota a brutalita, na které tahle série staví jsou naprosto žalostné. Bohužel.

40 %


Autor recenze – Adam Steinbach

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

S klepajícími se prsty datluji tyto dojmy ihned po novinářské projekci. Pokračování filmu, který označuji za jedno z předních sci-fi dékady, byť ne každý se mnou souhlasí. Pomalé tempo leckoho odradí, leckdo namítne, že je Duna nabubřelá a působí jako velký trailer na pokračování. Jaké jsou tedy moje pocity ze dvojky?

V moderní společnosti je prakticky nemožné potkat člověka, který se ani jednou v životě nesetkal se spojením pojmů mutant a bojové umění ninjů. Tahle kombinace se objevila v povědomí nejen fanoušků obrázkového čtení – komiksů, ale i hraných snímků, nebo jejich animovaných verzí. A to nemluvím o hromadě oblečení, hraček, sběratelských figurek a...

Je to už nějaký ten pátek, kdy Bohemian Rhapsody roztrhlo pytel s novou vlnou mainstreamových filmů o slavných hudebních legendách. Ke Queenům se přidal Eltonův Rocketman, Whitney Houston s I Wanna Dance With Somebody, zanedlouho se k nim přidá Michael Jackson... A to zdaleka nebude vše.

Dokumentární filmy podle velmi silných skutečných událostí to mají často u diváků o něco jednodušší. Příběh Nicholase Wintona v tomhle ohledu není výjimkou. Ačkoliv má totiž samotné zpracování určité nedostatky, výsledný zážitek je natolik emotivní, že je zvládá z velké části přebít.