Brutal 3 – Svištící vlak brutality, bohužel bez jakékoliv zastávky

06.05.2023

Tak se nám na pulty dostavilo třetí volume jedné z nejkrutějších mang, se kterou jsme měli tu čest se setkat. A tedy je čas si ho stručně zhodnotit.

Třetí volume, na rozdíl od toho druhého, opět pozdvihuje šílenost situace a zajímavost případů (Youtuber, který nemá žádné zábrany a jen využívá neštěstí ostatních a parta vysokoškoláků, která si krátí dlouhou chvíli pořádáním honů na bezdomovce). V druhém dílu byly totiž docela dost slabé. Tato část nás v jednom z nich zavádí na místo, které jsem upřímně očekával a doufal, že se spojí s tímto krutým vyobrazením reality. Sociální sítě. Myslím, že to opět nabuzuje skvělou, mnohdy až mrazivou psychologickou hru, jakou jsme dostali v prvním volume.

Co je ovšem špatná zpráva, a mě to dost rozesmutnilo, manga nám opět neukázala žádný vývoj charakteru nebo čehokoliv jako celku. Přišlo mi trochu divné, že po všech těch zmizelých zločincích nikdo nepátrá. Bohužel se tedy asi musíme smířit s tím, že pravděpodobně všechny díly konání Božího dobra našeho detektiva budou ve formě naprosto oddělených historek, které jsou odtržené od jakékoliv „vyšší logiky i příběhu“.

Styl kresby se silně drží nastaveného kurzu, naštěstí, jenž Brutal provází od samého počátku. Opět se nám tu objevují dost zajímavé postavy, které dokáží svou vychytralostí, zvrhlostí nebo manipulací čtenáře dost znervóznit. Musím také jako plus přidat to, že už to nejsou jen hlavní zločinci a provinilci, kteří navozují onu jedinečnou atmosféru komiksu, ale přidává se i pohled veřejnosti. A to je určitě skvělý doplněk, který doufám vydrží až do konce.

Napjatě tedy vyhlížím další díl a prohlížím fotky, kterými detektiv Dan zaplní své album a jsem rád, že je po nepříliš povedeném druhém dílu ještě nějaká šance, že se zbylé dva díly aspoň přiblíží kvalitě jedničky. 


Hodnocení

Třetí díl mě na rozdíl od druhého zaskočil příjemně. Svou temnotou ale ani náhodou nepřesahuje ten první, který podle mě nastavil laťku až moc vysoko. Navíc tenhle vlak brutality jede tak moc rychle, že není čas na nějaké větší poznání charakterů a dalších důležitých detailů. Každopádně velmi oceňuji zpracování nových případů a nový styl kresby, jenž si stále drží vysoko nastavenou kvalitu.

65 %


Autor recenze – Adam Steinbach