Brutal 2 – Návrat Božího soudce 

07.04.2023

Z drastické série mangy Brutal se k nám dostává druhý volume, který opět mapuje cestu detektiva Dana, jež je převážně dlážděná krví zločinců. V této části se nám objevují další dva případy osob, které se něčím provinily. A jak už je všem čtenářům známo, kdo se v téhle sérii jakkoliv proviní, má co dělat s panem detektivem.

Samotný detektiv Dan se od prvního dílu nijak zvlášť nezměnil. Pořád je odhodlaný konat „Boží dobro“, stále je jeden z nejúspěšnějších a nejoblíbenějších na oddělení vražd, stále se zabývá keramikou. Na první dojem nezní jako špatný chlap, ale na ten druhý… Je to spíše věc názoru.

Právě v tomhle bodě mě Brutal dosti zaujal. Můžete si vybrat dvě strany. Buď můžete být proti tomu, co detektiv dělá a mít ho za zvrhlého nebo šíleného, anebo se na to můžete dívat tak trochu z jeho perspektivy, že vlastně koná dobro a tím se má (jakž takž) jevit jako kladná postava. Už v úvodu se nám tu ukazuje detektivova kolegyně Mamijová. Co mě ale na druhou stranu dost zklamalo bylo to, že pro příběh je ZATÍM absolutně bezvýznamná. Slouží možná tak k vyplnění prostředí a k pár přátelským pokecům s detektivem. Doufejme, že se z ní do budoucna taky něco vyklube.

Také se nám zajímavě mění žánr kriminálníků. V prvním dílu šlo spíše o takové hodně silné sado-maso, zato v zde se spíše podíváme do sice klidnějších, ale stejně temných, hlubin médií a lidí z obyčejného života. Což mě možná taky trochu zklamalo, protože jsem si říkal, že když už nedostáváme nějaký ten „character development“, tak bychom aspoň mohli pokračovat s tím úžasným vyobrazováním zločinu.

No a nakonec nám zbývá jedna otázka – Kam až nás detektiv Dan může zavést? Jak daleko je schopný zajít? Přijde někdo na jeho zvrhlé tajemství, nebo se mu podaří dokončit jeho album zrůdnosti?


Hodnocení

Abych popravdě řekl, tak mi druhý díl přijde slabší. Očekávaný vývoj postav se nedostavil, na drsnosti a temné šílenosti případů značně ubylo a vlastně se nám akorát dostalo podobného konceptu, jaký byl v prvním díle. Detektiv sice přichází s několika originálními postupy, u kterých si řeknete, že je to vymyšlené opravdu dobře, ale není to nic, z čeho by vám vybuchl mozek nebo přejel mráz po zádech. Na druhou stranu musím uznat, že styl kresby se pořád dost dobře drží kvalitou vysoko. Vyobrazení jsou někdy až děsivě přesná a druhá věc je, že když si porovnáte, z jakého prostředí je první a z jakého druhý díl, zamrazí vás, že i v tak odlišných podmínkách se dějí takové věci.

60 %

Autor recenze – Adam Steinbach


V roce 2023 vydalo nakladatelství Gate