Brejlando - Divadelní (r)evoluce, anebo jen krátkodobá senzace?

08.05.2021

Určitě není třeba se nijak rozepisovat o tom, co všechno způsobila covidová pandemie směrem ke kultuře. Každý, kdo má jen trochu příležitost, se snaží vymyslet způsob, jakým stylem a směrem pokračovat a aspoň v nějakém provizorním režimu zůstat naživu.

Konkrétně divadla však moc možností, a když se lidé nemohou sejít ani vevnitř, ani venku, je těžké hrát jakékoliv představení. Možná se ale přeci jen ukázala zajímavá alternativa, která aspoň na krátký čas dokáže živou inscenaci nahradit. Teď už bude jen otázkou, zda se to mezi lidmi chytne a budou ji využívat i po návratu lidí do sedaček, anebo ji aktuálně většina využije jen jako nutné zlo. Protože co si budeme říkat, živé představení lze nahradit velmi  těžko. 

Řeč je Brejlandu, službě, která vám pomocí brýlí s virtuální realitou přinese "zážitek" z divadla až do pohodlí vašeho domova. Nebo to aspoň slibuje. A jak to funguje? Přes portál GoOut si zaplatíte vstupenku a vyberete si, zda  chcete sluchátka doručit až domů (699 Kč), či si je vyzvednete osobně (549 Kč). Ještě ten den se na představení podíváte a druhý den jednoduše brýle vrátíte.

Zajímavostí je určitě fakt, že inscenace je speciálně pro tyto účely nahrána tak, aby se odehrávalo všude okolo vás, tedy máte rozhled celých 360°. Lehkým zklamáním se může stát délka, protože ta je nejspíše ze zdravotních a komfortních důvodů zkrácena na 1 hodinu

V každém případě, pokud vám divadlo chybí, chcete podpořit jeho fungování jakoukoliv cestou a navíc si projít zcela novým zážitkem, pak není nad čím váhat. Tahle služba určitě stojí za vyzkoušení. Aktuálně jsou v nabídce 4 inscenace. 

,,My pořád hledáme způsoby, jak lidem umožnit divadelní zážitek a zároveň finančně podpořit divadelníky. Když nemůže divák do divadla, půjde divadlo k divákovi. Navíc zcela unikátně v trojrozměrném virtuálním světě.Rozhlíželi jsme se ve světě, a podle nás jde o globální premiéru takového počinu. Věřím, že tento unikátní projekt doplní kulturní nabídku i v době, kdy budou divadla již zase otevřená,"  říká o projektu Hana Třeštíková, radní hlavního města Prahy. Pražský magistrát a kreativní skupina Brainz Studio jsou totiž těmi, kdo za unikátním projektem stojí.

Jak si ale povede do budoucna, záleží už jen na nás.

Autor článku - Michal Černý