Bonusová epizoda Sandmana jako lahodný dezert za celou první sérií

24.08.2022

Pokud jste četli naši předchozí recenzi na první sezónu Sandmana, pak víte, že se nám živé zpracování životního díla Neila Gaimana převelice líbilo. Nebo aspoň konkrétně mně. Následně ale Netflix překvapil vypuštěním bonusové jedenácté epizody, která zpracovává dvě z nejoblíbenějších povídek celé sandmanovské franšízy. A jak už jste asi pochopili z názvu, jde o veskrze stejně povedený počin.

Epizoda se skládá ze dvou příběhů - Dream of a Thousand Cats a Calliope. 

Ten první je o kočce, která obchází všechny ostatní svého druhu a snaží se je přesvědčit, že svět může vypadat jako kdysi. Jako tehdy, když to byli lidé, kteří byli podřízeni kočkám, jež vládly světu. Tento příběh je kratší, místy dramatický, avšak má skvělou pointu, které se buď zasmějete, anebo vás zamrazí. Upřímně jsem si tuto historku užil mnohem víc než tu následující, a to i díky nádherné animaci, která sice na první pohled nezapadá do vizuálu celého seriálu, ale i tak je aspoň hlasově přítomen Morpheus v podání Toma Sturridge.

Druhé vyprávění je o Múze Calliope, jíž uvěznil chtivý spisovatel v touze po uznání a slávě. Ten následně přenechá její silou vynucené služby dalšímu spisovateli. Calliope je však svojí situací unavená a s pomocí Morphea se snaží ze zajetí uniknout. 
Stejně jako po celý seriál, ani tady se nehýří žádnou magií, kouzly a strhující akcí, vše je víceméně otázkou filosofických dialogů, vzpomínáním na minulost a obohacování fantazijního světa o další aspekty. Příběh nabírá na síle zejména tehdy, kdy se do akce zapojí sám Morpheus a samotný závěr pak nabízí divákovi schroupat si vše sám ve svojí představivosti. Skvělým faktem je i to, že se tento příběh odehrává až po skončení událostí první série, takže Morpheus se chová podstatně jinak, než by tomu bylo v jakémkoliv období před. A trochu se i díky svému tématu vyrovnává šesté epizodě s tématem smrti a nesmrtelnosti.

Co se týká vizuálu, hudby a dalších drobností, nebude asi překvapením, že je na tom zpracování úplně stejně jako kterýkoliv z deseti předchozích dílů a klidně mohl odstartovat druhou sérii. Pokud se jí ovšem dočkáme. 

Ať tak či tak, bonusová epizoda doplňuje netflixovský sandmanovský vesmír o další zajímavé aspekty a napovídá, že je zde rozhodně co objevovat. A to zejména pro ty, kteří si právě díky seriálu tento svět zamilovali. Pokud jste viděli první sérii, na tohle rozhodně nezapomeňte. 

Hodnocení - 85 %


Autor recenze - Michal Černý

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Hraná předělávka Malé mořské víly přináší několik zajímavých změn, které by si určitě zpětně našly místo i v původním animovaném filmu. Navíc je kvalitně obsazená, má ucházející vizuál a nedělá slavnému dílu ostudu. Kde je tedy problém? Jedná se o nenápaditou kopii, jež se bojí udělat výraznější zásahy do příběhu, čímž by se více odlišila od...

Poslední dobou to píšeme až nějak moc často, ale zdá se, že se nám tu v Česku uchytila nová disciplína. Ano, řeč je o manze. A říkáme tedy znovu – na pultech knihkupectví se dostala zbrusu nová manga série z Nakladatelství CREW. Už od vydání se o ní mluvilo v různých spojení jako například: „Trochu jiná Spy x Family...