Od čtvrtých Postradatelných jsem neočekával vůbec nic. Měl jsem zrovna den volna, takže mi kino přišlo vhod, a stejně tak i mozkový relax v podobě nenáročného akčního filmu. A i přesto, že mi bylo jaksi jedno, co uvidím, jsem odcházel ze sálu s pocitem, že ty necelé dvě hodiny šly strávit mnohem zajímavějším způsobem a tak trochu jsem své...
Bonusová epizoda Sandmana jako lahodný dezert za celou první sérií
Pokud jste četli naši předchozí recenzi na první sezónu Sandmana, pak víte, že se nám živé zpracování životního díla Neila Gaimana převelice líbilo. Nebo aspoň konkrétně mně. Následně ale Netflix překvapil vypuštěním bonusové jedenácté epizody, která zpracovává dvě z nejoblíbenějších povídek celé sandmanovské franšízy. A jak už jste asi pochopili z názvu, jde o veskrze stejně povedený počin.
Epizoda se skládá ze dvou příběhů - Dream of a Thousand Cats a Calliope.
Ten první je o kočce, která obchází všechny ostatní svého druhu a snaží se je přesvědčit, že svět může vypadat jako kdysi. Jako tehdy, když to byli lidé, kteří byli podřízeni kočkám, jež vládly světu. Tento příběh je kratší, místy dramatický, avšak má skvělou pointu, které se buď zasmějete, anebo vás zamrazí. Upřímně jsem si tuto historku užil mnohem víc než tu následující, a to i díky nádherné animaci, která sice na první pohled nezapadá do vizuálu celého seriálu, ale i tak je aspoň hlasově přítomen Morpheus v podání Toma Sturridge.
Druhé vyprávění je o Múze Calliope, jíž uvěznil chtivý spisovatel v touze po uznání a slávě. Ten následně přenechá její silou vynucené služby dalšímu spisovateli. Calliope je však svojí situací unavená a s pomocí Morphea se snaží ze zajetí uniknout.
Stejně jako po celý seriál, ani tady se nehýří žádnou magií, kouzly a strhující akcí, vše je víceméně otázkou filosofických dialogů, vzpomínáním na minulost a obohacování fantazijního světa o další aspekty. Příběh nabírá na síle zejména tehdy, kdy se do akce zapojí sám Morpheus a samotný závěr pak nabízí divákovi schroupat si vše sám ve svojí představivosti. Skvělým faktem je i to, že se tento příběh odehrává až po skončení událostí první série, takže Morpheus se chová podstatně jinak, než by tomu bylo v jakémkoliv období před. A trochu se i díky svému tématu vyrovnává šesté epizodě s tématem smrti a nesmrtelnosti.
Co se týká vizuálu, hudby a dalších drobností, nebude asi překvapením, že je na tom zpracování úplně stejně jako kterýkoliv z deseti předchozích dílů a klidně mohl odstartovat druhou sérii. Pokud se jí ovšem dočkáme.
Ať tak či tak, bonusová epizoda doplňuje netflixovský sandmanovský vesmír o další zajímavé aspekty a napovídá, že je zde rozhodně co objevovat. A to zejména pro ty, kteří si právě díky seriálu tento svět zamilovali. Pokud jste viděli první sérii, na tohle rozhodně nezapomeňte.
Hodnocení - 85 %
Autor recenze - Michal Černý
Nejnovější články
Přečtěte si jako první, co je nového
Festival ilustrace a komiksu LUSTR, největší přehlídka svého druhu v Česku, vstupuje do jubilejního ročníku.
Před rokem se poprvé nad Prahou nesl hlas Zvonu #9801, který symbolicky připomíná 9 801 rekvírovaných zvonů, odvezených v srpnu 1942 z protektorátu do válečných továren v Říši. Tak mohutný zvon byl v Praze naposledy umístěn před téměř pěti sty lety. Zrod Zvonu #9801 podnítila stejnojmenná iniciativa, odlití v nejstarším rakouském zvonařství...
Jak autor hororových mang dokáže svým čtenářům podat nehororový příběh o roztomilých kočkách? Pakliže jste už někdy slyšeli například o titulech Ryby– Útok z hlubin, Tomie, Spirála, nebo Balónky oběšenců od známého a obdivovaného mistra horrorových mang Džundžiho Itóa, pak si jistě říkáte to samé.