Black Panther: Wakanda Forever - Když Namor drží Wakandu „nad vodou"

09.11.2022

Král je mrtev, ať žije král. Do kina vtrhl druhý Black Panther. Povedlo se mu důstojně uzavřít éru T´Chally a Chadwicka Bosemana?

No, co k tomu říct. Zřejmě by se hodilo začít tím, že k druhému Pantherovi jsem neměl důvěru už od okamžiku, kdy zemřel Chadwick. Jako jeden z mála jsem si totiž i přes mizerné CGI užil jedničku a byl to právě T´Challa, který mi ji dokázal prodat. Jeho státnická vážnost a racionalita, se kterou přistupoval k řešení problémů a řízení země byla v jinak mírně „rozjuchaném" MCU docela osvěžující. Osud měl však jiné plány.

Smrt Chadwicka Bosemana - budiž mu země lehká, zasáhla asi většinu z nás a ovlivnila, jakým směrem se bude ubírat i pokračování Black Panthera. Tíha, která do té doby spočívala na bedrech T´Chally nyní tvrdě dopadla na nepřipravenou Shuri. Postavu, která hláškovala jako na běžícím páse a já jí i přes dobré přijetí mezi fanouškovskou komunitou moc nemusel. Postupně jsem tak ztratil o pokračování zájem. Wakanda jako taková mi sice přišla fajn, ale vnitřně jsem necítil potřebu pro návrat do království, jehož obyvatelé měli najednou vzhlížet k Shuri. To se naštěstí změnilo, když byl v trailerech představen Namor.

Photo © Marvel Studios
Photo © Marvel Studios

Postava, která už od prvních ukázek měla něco, co většině dalších postav po Endgame chybí. Vážnost. Namor je charismatický „záporák" s mytologickým přesahem, který do MCU vnáší opět nádech originality, funkčních motivací, a hlavně konceptuálně zajímavého světa Talocan. Tady se sluší poděkovat těm, kteří mají zásluhu na redefinici komiksové Atlantis. Jasně, jedná se o poměrně zásadní odchylku od předlohy, jenže ono to má svůj důvod a v rámci příběhu to nádherně funguje. Marvel dokázal Namora velmi elegantně odlišit od Aquamana (pokud se někdo ptá - ano, Namor vznikl první) a umístit ho do prostředí, které je nové a neokoukané. A právě tohle téma druhého Panthera neskutečně táhne. Zbytek je totiž dost průměrný.

Shuri (Letitia Wright) se sice, ale scénář jí nedává moc prostoru na to, aby zvládla být dostatečně silným charakterem. Není vyloženě špatná a částečně mě svým výkonem i překvapila, ale víceméně mi potvrdila domněnku, že jako hlavní hrdinka prostě samostatný film neutáhne. Díky bohu za to, že má k ruce spoustu dalších postav, které jí pomáhají držet krok. Za zmínku stojí například výborná královna Ramonda, sympatická Nakia nebo zábavný řízek M´Baku. Ti všichni si vás dokáží získat na svoji stranu a udržet si vaši pozornost. To se už bohužel nedá říct o Riri.

Photo © Marvel Studios
Photo © Marvel Studios

Tady udělal Marvel krok vedle. Celý Ririin charakter totiž stojí jen na tom, že je to ukrutně chytrá holka, která od tří let staví vynálezy (aha), pomáhá průměrným studentům na MIT dělat úkoly a jako školní práci sestavila cool mašinku na vyhledávání ložisek vibrania. Jo, málem jsem zapomněl - ještě má mámu a auto po tatíkovi. To je všechno. Nic víc ta puberťačka kromě pár hysterických výlevů neukáže. Jako vážně? Tohle má být nástupce Iron Mana?

Nemám problém s tím, že se Marvel rozhodl právě pro Ironheart. Byl bych radši, kdyby štafetu přebral spíše Iron Lad v podání Tye Simpkinse (ten kluk z třetího Iron Mana a pohřbu v Endgame), ale tohle rozhodnutí jako takové beru. Riri má asi co nabídnout a teoreticky to mohla být zajímavá postava. Jenže ten minulý čas v případě slova „mohla" je dost zásadní. Protože zatím je to jen charakter, který je ukrutně fádní a omšelý. Pokud byste si místo kina přečetli jen jeden odstavec popisku, který tuhle hrdinku představuje, asi byste k ní měli úplně stejný vztah jako po samotné projekci. Tohle představení se jednoduše nepovedlo a Ironheart to bude mít ve svém sólovém seriálu ukrutně těžké.

Photo © Marvel Studios
Photo © Marvel Studios

Pořád na tom však není tak zle jako nový „wannabe" S.H.I.E.L.D., kde momentálně řádí Val de Fontaine. I přesto, že mám nakoukané všechny MCU filmy a seriály vlastně netuším, co ta ženská řídí. Jednou se to tváří jako nějaká nelegální stínová organizace (potitulka Black Widow, Falcon a Winter Soldier nebo Hawkeye), podruhé jako oficiální vládní agentura na úrovni S.H.I.E.L.D.u. Je to snad S.W.O.R.D., který už jsme v dalších projektech spatřili? Nebo je to snad úplně jiná organizace? Já netuším a mám pochybnosti o tom, že to vůbec tuší někdo ve vedení Marvelu.

Tahle banda klaunů je naprosto k ničemu. Napříč čtvrtou fází si běhá kolem jako tlupa neandrtálců, kteří vedení tajných operací odkoukali někde z Policie v akci, a podle toho se taky chovají. Člověk z nich nemá absolutně žádný respekt a nechápe, jak se takhle marná organizace může vůbec prezentovat jako něco oficiálního. Svou existencí totiž shazuje každý jeden projekt, ve kterém se objeví. A bohužel to vypadá, že svou očividnou tupostí zvládne zničit i tak skvělý event jako je Secret Invasion (pokud se jí to nepovede, bude to vánoční zázrak).

Photo © Marvel Studios
Photo © Marvel Studios

A to je asi největší problém, kvůli kterému se druhý Black Panther vnitřně rozpadá. Když přijde řeč na politiku, nefunguje to zdaleka tak dobře jako Winter Soldier nebo Civil War. Samotné vyjednávání mezi Wakandou a Talocanem je sice povedené, ale v rámci celku mu příběhově podkopává nohy právě angažovanost naprosto nekompetentní třetí strany. A je to opět škoda.

Když nebudu brát ohled na místy mizerné CGI (scenérie Wakandy, nesmyslně zakomponované výskoky kosatek) a hloupý závěrečný střet (nemyslím tím souboj 1v1, který považuji za povedený), Wakanda Forever je povedenou poctou Chadwickovi a T´Challovi, která má perfektního záporáka, výbornou invazní akci ve Wakandě a solidní soundtrack. Jenže co naplat, když v mnoha dalších ohledech kardinálně selhává tam, kde by měla být teoreticky nejsilnější?

Photo © Marvel Studios
Photo © Marvel Studios

V druhé polovině recenze už jsem se trochu rozvášnil, takže možná získáte pocit, že druhý Black Panther nestojí za návštěvu kina, ale ono to tak úplně není. Pořád s klidem můžu říct, že se jedná o výrazně lepší film, než je třeba Black Widow, druhý Doctor Strange nebo nedávný DC počin Black Adam. Jenže ve filmu, který se snažil působit jako intenzivní politický thriller vidím spoustu nedostatků, které ho poměrně zbytečně degradují. A na tomto názoru asi nezmění nic ani fakt, že kino po projekci tleskalo a nadšeně ryčelo. Vy si však díky tomu můžete říct, že to, co vadí mně nebude třeba ve vašem případě hrát takovou roli...

Hodnocení - 65 %

Autor recenze - Nevka


Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového