Bestie - Kurz přežití v savaně

09.08.2022

Idris Elba v novém survivalu dokazuje, že občas není třeba hladit lva po bradě, aby vám ukousl prst...

Když se před výpravou do kina podíváte na jméno režiséra, pak zjistíte, že za Bestií stojí člověk, který má s přežitím v extrémních situacích už mnoho zkušeností. Tedy... Spíše s jeho natáčením. Baltasar Kormákur totiž režíroval skvělý Everest (s Jasonem Clarkem a Jakem Gyllenhaalem) nebo vcelku obstojné Než přišla bouře (se Samem Claflinem a Shailene Woodley). A aby se divákům jednotlivá prostředí příliš neokoukala, vyrazil tentokrát prozkoumat zákoutí afrického Safari. Nedostatek kyslíku a řádění hurikánu tak nahradila divoká zvěř. Konkrétně pak lvi.

Photo © Universal Pictures
Photo © Universal Pictures

Na úvod je dobré říct, že vizuálně má film jen velmi málo nedostatků. Pokud jste se obávali, že zvířata budou působit gumově a nerealisticky (jako třeba v nejnovějším Predátorovi), můžete být v klidu. Až na jednu či dvě scény prakticky nemáte šanci poznat rozdíl mezi realitou a CGI. Dost tomu napomáhá i fakt, že si Baltasar přizval na pomoc Alejandra Gonzála Iňárritu, který mu poskytl několik rad směrem k autentičnosti digitálních zvířat. Ten si totiž agresivní šelmou (konkrétně s medvědem) vyhrál ve svém Revenantu s Leonardem di Capriem. A jak jistě víte, výsledek byl tenkrát naprosto fenomenální.

V technických aspektech se tak filmu opravdu nedá moc vytknout. Kamera i režie je výborná, práce s prostředím solidní a praktické efekty (hlavně krvavá zranění šelmou) jsou na jedničku. O to více mě mrzí, že Bestii postihl klasický problém (většiny) současných filmů - má hrozně natvrdlý scénář.

Photo © Universal Pictures
Photo © Universal Pictures

Docela se tak nabízí srovnání s nejnovějším Jurským světem. Uzavřená lokace, predátor, který se vymknul kontrole a pár nešťastníků, kteří se mu připletli do cesty... I když je poslední dinosauří dobrodružství o poznání stupidnější a hůře natočené, trpí podobnými nešvary. Postavy se chovají místy dost nelogicky, nemáte k nim skoro žádný vztah a věci se dějí tak nějak nahodile. V první polovině filmu to ještě není tolik znát, ale s přibývající stopáží se stupňuje množství pochybných scén a vy jen zoufale kroutíte hlavou nad tím, že si tohle někdo nepohlídá. Klidně bych této problematice věnoval ještě několik odstavců, ale mám pocit, že tohle je téma spíše pro nějaký větší (samostatný) článek. Tady by to bylo zřejmě kontraproduktivní.

Photo © Universal Pictures
Photo © Universal Pictures

Engleho scénář navíc před diváka položí několik výrazných témat (pytláctví, smrt v rodině), která by člověk chtěl blíže prozkoumat, ale nemůže, protože se s příchodem lva začnou pomalu vytrácet až nakonec vyšumí do nevýrazného a neuspokojivého finále. Například vztah Idrise Elby s dcerami, který by měl být jednou z nosných příběhových linek celého filmu tak dostává mnohem méně prostoru, než by potřeboval. Dcerky se díky tomu velmi rychle změní v druhořadé postavy, které jsou tu jen proto, abychom mohli někoho zachraňovat. Což mě štve stejně jako nevyužitý potenciál zápletky kolem strýčka Martina, kde se klíčovou informaci dozvídáme jen díky jedné z konfrontací (a více se k ní nevrátíme).

No co už. Pozdě plakat nad rozlitým mlékem.

Photo © Universal Pictures
Photo © Universal Pictures

Celkově je Bestie stále lehce nadprůměrnou podívanou, kterou si v kině klidně dopřejte. V rámci žánru sice nepřináší nic nového a má srovnatelné množství much jako mršiny rozsápané všude po savaně, ale jako jednohubka funguje relativně dobře. Jen se stále nemohu zbavit dojmu, že tohle mohlo s patřičnou péčí dopadnout mnohem lépe.

Hodnocení - 55 %

Autor recenze - Nevka


Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového