Během 124 hodin vznikne unikátní obraz liberecké kultury

05.02.2022

Pokud to někomu uteklo, pak Liberec (stejně jako další česká města) kandiduje na Evropské hlavní město kultury 2028 (EHMK 2028). V této souvislosti se město, Technická univerzita i lokální umělci pustili do dvou velmi zajímavých projektů. 

Prvním z nich je „kulturní průzkum“ týkající se dění v Liberci. 

„Zajímají nás odpovědi na otázky typu: Kde trávíte svůj volný čas, kde možná vy sami prezentujete výsledky své tvorby? Kam chodíte za společenským vyžitím?" říká za autory Daniel Vrbík z Technické univerzity. Ten má s podobnými aktivitami zkušenost díky sběru informací v projektu Živá jména. Mapu a dotazník, ve kterém se anonymně podělíte o svá nejoblíbenější kulturní místa v Liberci, nebo naopak upozorníte na to, co vám zde chybí, můžete vyplnit ZDE.

„Průzkum je anonymní a jeho výsledky budou použity také pro vymezení potenciálu rozvoje města v rámci územně analytických podkladů," informuje mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Druhým projektem je velkoformátový obraz, na jehož tvorbě budou nepřetržitě 124 hodin pracovat tři výtvarníci z malířského spolku Nevzdělanci v prostorách Art Café Oblastní galerie Liberec.Tvorba obrazu začne v pátek ve 20 hodin metodou brainstorm painting. Do tvorby tohoto obrazu by se měla se svými náměty a postřehy zapojit přímo veřejnost," osvětluje koordinátorka akce Petra Rydvalová.

O vytvoření tohoto unikátního díla se postarají tři umělci - Václav Kovář, Adam Windsor a Jan Sima.

„Proces vzniku díla a komunikace s Liberečany o jeho podobě budou přenášeny živě na YouTube," doplňuje Rydvalová. Zájemci však mohou umělce pozorovat přímo v kavárně během standardních otevíracích hodin galerie. Kromě samotné tvorby se budou z místa taktéž streamovat rozhovory s osobnostmi, které jsou úzce spjaty s kandidaturou města, jako například Petrem Šimonem, Leonem Jakimičem či Jiřím Janďourkem. Výsledky obou projektů prý využije město při své kandidatuře. Podle organizátorů mohou výstupy pomoci s rozvojem Liberecka i kreativního myšlení obecně.

Jak se vám projekty Liberce líbí a kandiduje-li i vaše město, čím vás zaujali tam?

Zdroj informací - liberecka.drbna.cz