Avatar 2 - James Cameron konečně prozradil více informací z natáčení a nové exkluzivní fotky

15.12.2021

Už od roku 2009, kdy se do kin vřítil nejvýdělečnější (ano, už je zase na prvním místě) film všech dob - Avatar - se fanoušci dožadují pokračování, které jim režisér James Cameron slíbil. No a trvalo jen 8 let, než se pustil do natáčení. V rozhovoru pro magazín Entertainment Weekly se konečně nejen on pustil do popisu některých detailů z natáčení.

Cameron začal pokračování plánovat už v roce 2012 a o rok později přibral tým scenáristů, kteří mu pomohli načrtnout čtyři příběhy, jež se budou rozprostírat napříč rozmanitou geografií Pandory a budou pokračovat v příběhu prvního filmu o souboji člověka s přírodou. 

Natáčení Avatara 2 (oficiální název zatím nebyl oznámen) oficiálně začalo v roce 2017 a jeho děj se odehrává zhruba 14 let po původním filmu. Bývalý lidský voják Jake Sully (Sam Worthington) a Na'vi bojovnice Neytiri (Zoe Saldana) se usadili a založili rodinu a většina filmu se tak soustředí na jejich předčasně narozené potomky. 

,,V konečném důsledku jsou všechna pokračování příběhem o rodině a o tom, co všechno rodiče podstoupí, aby rodinu udrželi pohromadě a v bezpečí," říká na začátku rozhovoru producent Jon Landau.
,,Vždycky říkám, že Jamesovy filmy mají univerzální témata a opravdu není univerzálnějšího tématu než rodina."

Druhý, ale i třetí Avatar, se odehrávají převážně pod hladinou oceánu a jeho okolí. Představit se nám má zcela nový vodní klan žijící na útesech - Metkayina.  i 3 se odehrávají převážně v oceánu a jeho okolí a představují nový klan Na'vi žijících na útesech, který se jmenuje Metkayina. Jon Landau popisuje nové tropické pláže a pobřeží Pandory jako přímořský ráj a říká jim Bora Bora na steroidech

,,Když netočím filmy, věnuji se oceánům. Takže když mohu spojit své dvě největší lásky - jednou z nich je průzkum oceánů, druhou tvorba hraných filmů, - proč bych to neudělal?" říká James Cameron.

Zasazení příběhu pod hladinu moře ale přináší dost problémů. Inovativní proces snímání herců navržený pro první film nebyl určen pro práci pod vodou, takže Cameron a jeho tým museli vymyslet způsob, jak přesně zaznamenat i ty nejmenší pohyby a výrazy herců právě v tomto prostředí.

Tyto záběry následně animovali umělci ze společnosti Weta Digital, která již získala několik Oscarů za vizuální efekty. Velká část natáčení se odehrávala v nádrži o objemu 900 000 galonů (postavené speciálně pro pokračování), která dokázala napodobit vířící mořské proudy a rozbíjející se vlny.

,,Moji kolegové v rámci produkce opravdu silně lobbovali za to, abychom to natočili tzv. na sucho a zavěsili lidi na dráty, ale já jsem jim řekl, že to nebude fungovat, že to nebude vypadat reálně. Dokonce jsem je nechal provést test, kde to udělali podle sebe a stejnou věc jsme natočili i pode mého. Jejich výsledek nebyl ani zdaleka tak dobrý," poznamenal Cameron.

Mnozí členové štábu tak museli získat potápěčský certifikát. Když ale došlo na natáčení, byl zjišten jeden problém - bubliny. Vzduchové bubliny a samotná potápěčská technika by narušily proces natáčení, a proto každý herec musel trénovat s profesionálními potápěči, dokud se nedokázal potápět volně a zadržet dech na několik minut. Cameron k tomu dodal, že 72letá Sigourney Weaverová, která se vrací v nové přísně tajné roli poté, co zemřela v prvním filmu, dokázala bez problémů zadržet dech na šest a půl minuty, zatímco nová členka támu - Kate Winslet - všem vyrazila dech, když dokázala zadržet dech na sedm a půl minuty. 

Kate zde hraje jednu z příslušnic kmene Matkayin, tajemnou postavu jménem Ronal.

,,Bubliny při potápění by v našem systému pro zachycení výkonu vytvářely příliš mnoho šumu, takže bez ohledu na to, jak dlouho scéna trvala, jestli se natáčela dvě, tři, čtyři minuty, všichni zatajovali dech," říká k celé záležitosti opět Cameron.

,,Jedna z mých nejoblíbenějších vzpomínek je, že jsme měli takovou kruhovou nádrž širokou snad 40 stop a s velkým skleněným portálem. Jednou jsem šel kolem a vidím Kate Winslet, jak se prochází po dně nádrže," vzpomíná pro změnu Landau. ,,Šla směrem ke mně, uviděla mě v okně a jen mi zamávala, došla na konec stěny, otočila se a šla celou cestu zpátky."

Úspěch prvního dílu byl fenomenální, ale Cameron a Landau shodně tvrdí, že jejich cílem bylo pro pokračování zamířit výš a zároveň se ponořit hlouběji. Jak filosoficky, tak i doslova. Nedávno skončila hlavní produkce Avatara 3 (natáčel se společně s dvojkou, podobně jako kdysi Matrix 2 a 3) a společnost Weta již zahájila ranou postprodukci některých scén. Další dvě pokračování jsou naplánovaná na roky 2026 a 2028

Mnozí fanoušci si určitě myslí, že kasovní úspěch všechna pokračování opět nemine a každý jednotlivý díl ovládne první příčky tabulky nejvýdělečnějších filmů všech dob. Jenomže režisér si tímhle není vůbec jistý. Svět se od roku 2009 dost změnil a tehdy do filmové produkce nezasahoval nikdo jako Netflix. A navíc se podle něj dostala do popředí spíše tématika superhrdinů. To ale není všechno.

,,Velkou otázkou je, zda vyděláme vůbec nějaké peníze. Velké a drahé filmy musí vydělat hodně peněz. Jsme v novém světě po COVIDu, v době, kdy světu vládne streamování. Možná, že taková čísla z kin už nikdy neuvidíme. Kdo ví? Je to všechno velký hod kostkou."

Co se týká výdělečnosti z kin, v tom nám možná hodně napoví aktuální superhrdinský hit Spider-Man: No Way Home, jenž zcela jistě bude útočit na vysoké příčky, a to dokonce v době, kdy je většina kin kapacitně či jinak omezena, anebo dokonce zavřena. 

Ještě dodáme, že Avatar 2 se do kin dostane během příštího roku, kdy by snad měla být situace o něco příjemnější. Nechme se překvapit, jestli je o modré Cameronovo poselství ještě zájem.

Autor článku - Michal Černý