Ava: Bez soucitu, akce a napětí... (RECENZE)

10.04.2021

Když se zjistilo, že snímek "Ava: Bez soucitu" bude jedním z prvních, které to z "větší" zahraniční produkce zkusí v kinech, nejedno divácké srdce zaplesalo. Drsný akčňák s Jessicou Chastain v hlavní roli měl po delší době navrátit kinům alespoň část atmosféry, která se z nich přes virovou krizi vytratila. A podařilo se jí to?

Bohužel musím říct, že zdaleka ne. Ano, film sice připomíná doby dávno minulé (přesně tak na mě vynucená "kino-pauza" působí), ale bohužel jen hereckým obsazením a trochu větším rozpočtem. Pokud jste se těšili na pořádnou R-kovouakci, budete z kina zklamaní odcházet. Tate Taylor, který usedl na režisérskou židličku, nám totiž nabídl akce opravdu jen pomálu. A když už se do ní konečně pustil, stálo to za nic. Kamera dělá souboje nepřehlednými, krve si moc neužijete a choreografie taky patří spíše k průměru. Za zmínku tak stojí alespoň úvodní scéna, flashback z "problémové mise" a povedená rvačka, kterou nechci blíže specifikovat. Jedná se totiž o jednu z mála zajímavých linek, které film má. Kdybych vám ji tady vyzradil, pak už by nemělo cenu věnovat Avě svůj čas vůbec...

Po zbytek stopáže tak sledujete nezáživné drama, kde se tlachá o životě, drogách a alkoholu. Já proti konverzacím nic nemám - pakliže jsou zajímavé. Jenže tady se jedná o jednu velkou scénaristickou bídu, kterou okoření tak maximálně povedená slovní konfrontace v restauraci. Herci jako Colin Farrell a John Malkovich navíc nemají co hrát, a tak je jejich přítomnost jen dalším dokladem toho, jak nuzná podívaná se před vámi odehrává.

Jedním z mála pozitiv tak pro někoho může zůstat Jessica Chastain, kterou má nejeden filmový fanoušek v oblibě pro její "výkony". Musím však upozornit, že její nejsvůdnější vzhled z plakátu se tady objeví maximálně na 5 minut.

Stopáž, která dělá bez titulků asi 90 minut je naštěstí únosná, a tak se to celé dá přežít víceméně bez "ztráty kytičky". Pokud jsou vaše nároky na akční filmy minimální, chcete v kině jen vypnout mozek a milujete Jessicu Chastain, pak vám asi nic nebrání kino navštívit. Pokud však čekáte "něco víc", asi bych se na to vykašlal a doufal, že Tenet koncem srpna opravdu dorazí do kin...

Hodnocení: 45%

Autor článku - Nevka