8 věcí, které chci od hry Gotham Knights

12.05.2022

Před pár dny jsme se dočkali další gameplayové ukázky titulu Gotham Knights, což je akční adventura od vývojářů z WB Game Montréal a abychom předešli zbytečným dotazům, tak ne, Gotham Knights nijak nenavazují na původní Arkham sérii od studia Rocksteady, jak si mnozí myslí. Nachází ve svém vlastním světě bez jakékoliv návaznosti na Arkham hry, či jiné DC projekty.

Hra je založená, jak je nejspíše zřejmé, na komiksech od nakladatelství DC Comics a zavede nás do Gotham City, kdy jsou Bruce Wayne alias Batman a bohužel i komisař Jim Gordon po smrti a na jejich místo musí nastoupit Batmanovi učedníci, aby byl Gotham nadále chráněný. Na výběr budeme mít celkově ze čtyř rytířů, mezi které patří Dick Grayson - Nightwing, Jason Todd - Red Hood, Barbara Gordon - Batgirl a Tim Drake - Robin.

Hru bude možno hrát jak sólo režimu, tak i v kooperaci dvou lidí. Nebo snad všech čtyř? V tom zatím není úplně jasno hlavně díky nedávnému úniku screenshotu z PS Store. Nicméně podstatné je to, že hry bychom se měli dočkat už letos na podzim, konkrétně 25. října a co si budem, hra samotná je vnímána v současné situaci celkem chladně.

Přeci jenom se jedná o počin herního studia, které má na svědomí Batman Arkham Origins, což byla velice solidní hra, ale mezi fanoušky Arkham tetralogie je tento počin vnímán jako ten nejslabší. A ještě je tu ta věc, co se Gotham Knights týká, že se jedná o batmanovskou hru bez Batmana, na což spousta lidí pochopitelně prská. Nicméně já osobně se na hru velmi těším a pevně věřím, že maximálně využije své role tzv. černého koně a dokáže, že i z podceňovaného projektu se může stát klidně i kandidát na hru roku, což asi není úplně pravděpodobné, ale možné to rozhodně je.

A proto si v dnešním článku shrneme celkem 8 věcí, které bych rád viděl v této hře a doufám, že se jich i dočkáme. Jdeme na to.

Propracovaný gameplay

Když už se máme vtělit do role strážců Gothamu, kdy každý z rytířů přistupuje k boji se zločinem různými způsoby, tak doufám, že to bude vidět i na samotném gameplayi. V minulosti jsme mohli vidět různé ukázky ze hry. V první figurovala Batgirl spolu s Robinem a v nejnovější ukázce zase Nightwing s Red Hoodem a odlišnosti šly skutečně vidět.

Nightwing se bude spoléhat primárně na svou akrobacii a elektrické obušky, zatímco Red Hood zase na svoje duální zbraně s gumovými projektily a hrubou sílu. Soubojový systém se z ukázek zdá být víc inovativní než jenom jako CTRL-C + CTRL-V z Arkham her. Nicméně doufám, že bude inovativní ještě o něco víc než třeba v nedávných Spider-Manech od Insomniac Games a že se budeme moct spolehnout na praktičtější využití různých gadgetů nebo i okolí a různá komba, která by mohla i plynule navazovat na kooperaci.

Z toho, co zatím víme, tak i jejich způsob cestování bude odlišný. Zatím jsme viděli, že Nightwing se bude přesouvat za pomoci létajícího dronu, Batgirl s největší pravděpodobností bude využívat svého pláště, Robin se zase bude moct s využitím jejich základny teleportovat a Red Hood zase díky darované moci, kterou získal z Lazarovy studny, bude moct kráčet ve vzduchu. Ehm jo, taky nám ta teleportace a chození ve vzduchu přijde hodně střelená, ale když to bude zábavné a v rámci mezí dávat smysl, tak proč ne. Samozřejmě cestování budeme moci praktikovat i díky Bat-Biku a doufám, že i za pomoci jiných vozidel jako Batmobile, Batwing, či jiných dopravních prostředků. Ale prosím vás! Moc vás ve WB Games prosím, abychom dopravní prostředky používali opravdu jenom čistě k dopravě a ne k dalším tankovým bitvám! Děkujeme!

Nejdůležitější však za mě je samotná náplň hry. Samozřejmě počítám s tím, že k příběhovým misím budou i nějaké ty vedlejší s pár volnočasovými aktivitami. Modleme se ale za to, ať nejsou příliš repetitivní, ať máme skutečnou motivaci plnit i tohle a ať se můžeme skutečně cítit jako Rytíři Gothamu a ne jako Rutinéři Gothamu. To samé pochopitelně platí i pro hlavní příběhové a mise a taktéž doufejme, že je všechny vývojáři nadesignují tak, aby byly zábavné jak v CO-OPu, tak i v singleplayeru.

Živější Gotham

Myslím, že mi dáte za pravdu, když vám řeknu, že prostředí v předešlých Arkham hrách sloužilo primárně jako kulisy a hřiště pro Batmana a nic víc. Jasně, u Arkham Asylum to dávalo smysl, tam jsme se prostě pohybovali po Arkhamově ostrově zamořené různými zločinci a pacienty. V Arkham City jsme se zase pohybovali po původní části města Gothamu, která byla izolována jako věznice pro všechny gothamské zločince. Jenomže jak mi vysvětlíte, že se v Arkham Origins po ulicích Gothamu procházeli jenom samí zločinci?

Žádný obyčejný občan, či dokonce žádné auto ani jednou neprojelo kolem, a tak to vždycky vypadalo, že Gotham je vlastně jenom městem plným zločinců, kteří nemají nic lepšího na práci než jenom dělat bordel. A když přimhouříme oko, tak i v Arkham Knightovi to bylo nějak logicky vysvětlené, ale šlo z toho prostě cítit, že vývojáři neumí nijak lépe zakomponovat Gotham City než jen jako Batmanův ring a závodní okruh. Tady doufáme ve změnu a dost možná se jí i dočkáme. Jak jsem totiž sledoval nejnovější gameplayovou ukázku ze hry, tak tam byla pasáž, kdy Red Hood zastavil ujíždějící zločince v dodávce a na pár sekund bylo možno zahlédnout obyčejného civila, což ve mně vyvolalo naději, že se skutečně dočkáme Gothamu, kterým budou procházet/projíždět i normální lidé a možná dojde i na nějakou interakci. Bylo by to rozhodně fajn, protože díky tomu bude město působit živěji a lépe.

Myslím, že nepotřebujeme další čistě válečnou zónu, ale opravdu žijící a zapamatovatelné město. Pokud bude do hry zakomponovaná nějaká ta interakce s obyčejnými lidmi, potom taktéž doufám, že reakce na naše hrdiny budou odlišné. Např. lidé se budou chtít vyfotit s Robinem nebo ho požádat o to, aby ze stromu sundal kočku, zatímco takového Red Hooda se budou spíše bát, protože co si budem, ze všech čtyř působí na lidi zkrátka nejhůř a má poněkud krvavou historii. Za zmínku určitě ještě stojí nějaké případné „tajné mise“, které by se odemkly důkladným průzkumem města, nebo již zmíněnou interakcí. Nutně to tam asi nepotřebuju, ale byl by to určitě krásný detail. 

Na závěr si dovolím ještě menší poznámku a to, aby se hra neodehrávala jenom v průběhu jedné noci, ale aby těch dní/nocí bylo víc. Působí to tak mnohem lépe, než když máte na Arkham Knightovi nahráno 50 hodin a ona je furt ta jedna a samá noc.

Skvělý příběh a skvěle napsané postavy

Arkham Origins lze vytknout ledacos, ale co já si osobně nedokážu dostatečně vynachválit příběh dané hry. Jasně některé může štvát ten zvrat... SPOILER..., že za Black Maska se celou dobu vydával Joker, který následně přesedlal do role hlavního záporáka, ale za mě osobně to bylo skvělé rozhodnutí. Batman tam totiž byl stále relativní začátečník a jeho první setkání s tímhle monstrem bylo úžasně napsáno, stejně tak jako jejich vztah a paralely nebo odlišnosti. Scénáristi tehdy krásně zakomponovali i samotný vánoční den, který je právě o tom, že se rodina sejde u jednoho stolu a nikdo na Štědrý večer není sám. Právě díky Jokerovi a úžasnému proslovu od neméně úžasného Alfreda si Batman v Arkham Origins uvědomí, že to, co ho od Jokera odlišuje, nejsou jen jeho metody, ale také to, že za svou cestou za spravedlností se může spolehnout na své spojence a přátele, kteří jsou tím pravým zdrojem jeho síly. A ve stejný, ne-li lepší výsledek, co se scénáře týká, doufám i v samotném Gotham Knights.

Zde mají totiž tvůrci šanci dokázat mainstreamovému publiku, které (aspoň u nás) moc nečte komiksy, že i tyhle na první pohled podržtašky mají co nabídnout a dokáží se samotnému Batmanovi vyrovnat, co se jejich osobností a charakteristik týče. Velmi se těším, jak celý tým bude reagovat na Batmanův skon, jakým způsobem bude každý z nich truchlit a jak se na základě toho charakterově posunou a jak se nakonec i díky tomu stmelí v nerozlučný celek.

Největší potenciál, který se týká charakterového posunutí, má za mě samotný Red Hood, protože tento v pořadí druhý Robin zemřel rukou Jokera a následně byl díky Lazarovy studny oživen (za předpokladu, že to v tomhle univerzu neproběhlo jinak), ale dlouho měl za to na Batmana pifku a taktéž se nebál zabíjet. Zde jsme si už mohli všimnout, že Jason (Red Hood) používá gumové projektily ve svých pistolích. Na první pohled to dává smysl z hlediska logiky, protože na rozdíl od něj Nightwing, Batgirl nebo Robin zabíjení neschvalují, takže dává smysl, že kdyby v jejich řadách rozjel krvavou lázeň, tak ho prostě z týmu vykopnou. Nicméně může to mít i důvod další a to ten, že smrt Bruce Waynea mohla s Jasonem nějak zamávat a vyslat ho na cestu za takovým očištěním od své krvavé minulosti.

Potenciál mají i ostatní postavy.

Pro Dicka (Nightwinga) byl zase Bruce jako otec a teď s největší pravděpodobností bude muset tuhle bandu vést a nést za ně pomyslnou zodpovědnost. Tim (Robin) se zase pravděpodobně bude snažit za pomocí svého intelektu a svojí posedlosti chránit tento tým všemožnými prostředky a nikdy si nedá pokoj, dokud nebude všechno vypiplané do nejmenšího detailu, dokud ho jeho společníci nezastaví. A Barbara (Batgirl) bude pravděpodobně srdcem celého týmu a její úlohou bude udržet celý tým pohromadě, protože co si budeme, žádná správná týmovka se neobejde bez dramat či krizí. Ano, přiznám se, že tohle všechno, co jste si teď mohli přečíst, jsou jenom mé čisté spekulace, ale aspoň víte, jaké mám nároky na to, aby byl skvělý příběh i úžasné postavy. O téhle sekci bychom mohli mluvit ještě dlouho a spekulovat,

jak vývojáři naloží s takovým Alfredem, který v Gothamu zůstal a bude stát po boku Gothamských Rytířů, nebo jak do tohoto všeho bude zapadat Soví tribunál, který bude hlavním antagonistou celé hry, ale myslím, že už tak jsme tuhle kategorii vyždímali jak to jen jde a můžeme se tak přesunout na další věc, kterou si od hry slibuji.

Logika v CO-OPu i v singleplayeru

Pokud se něčeho bát, tak je to rozhodně prvek kooperace, ale i singleplayeru v samotném příběhu. Opravdu doufáme, že si na tomhle dají ve WB Games záležet a příběh bude vyprávěn plynule a konzistentně na základě vašich voleb. Jak už jsem totiž zmínil, tak v Gotham Knights si budete moct vybrat za koho ze čtyř hrdinů budete chtít hrát a bylo by fajn, aby s tím samotná hra počítala. Tudíž doufáme, že se nestane situace, kdy např. v singleplayeru si vyberu postavu, vyběhnu do ulic Gothamu a ostatní postavy budou dál smrdět na základně. Taktéž doufám, že se nebude stávat, ať už v singlu nebo v kooperaci, situace, kdy za nějaké určité postavy půjdeme na nějakou misi (hlavní nebo vedlejší) a když se pak později třeba během odpočinku na základně o ní budou členové mezi sebou bavit, tak budou mluvit hlavně k Robinovi, jak to skvěle zvládl, ale přitom jste na té misi byli jenom vy s Nightwingem a Batgirl. Nehezky by to ničilo logiku a konzistenci celého příběhu a doufáme, že tohle se dít nebude.

Taktéž doufáme, že jakmile si už nějakou tu postavu vybereme a půjdeme s ní na misi, kde se třeba pobavíme i s takovým Penguinem, tak každý hrdina bude mít svůj unikátní dialog a svá vlastní slova a styl mluvení. A také by bylo fajn, aby se nějak konzistentně hrdinové mezi sebou v mluvení střídali, či případně na sebe nějak specificky naráželi pokud budete hrát v kooperaci a zrovna bude probíhat cut-scéna. Tohle by dopomohlo nejen k lepšímu zážitku, ale i k případné znovuhratelnosti, ať už budete hrát sólo nebo s parťákem.

Výborný soundtrack

Další věc, kterou žádní videoherní Batmani nikdy nepostrádali, byl i výborný soundtrack. Tady asi ani nemá cenu se nad tím jakkoliv rozplývat. Prostě chci soundtrack, který bude krásně celou hru doprovázet, případně si u některých skladeb zapamatujeme jak zní, abychom si je později mohli pouštět na Spotify nebo iTunes. Nejdůležitější ale bude, jak zaujme úvodní znělka celé hry. To bude první signál, který nám dá vědět, jak na tom muzika zhruba bude.

Nepřehánět to s fantasy/sci-fi žánrem

Tohle je má hodně osobní vsuvka. Batman a celkově jeho mýtus je především díky filmům známý jako silně realistický. Přeci jenom Bruce Wayne je obyčejný člověk, který se obléká do netopýřího kostýmu a jinak na tom není ani jeho celá Batfamily co se lidskosti týká. Nicméně v komiksech, ale i ve hrách, se objevily prvky sci-fi jako třeba Bane, Killer Croc, Mr. Freeze nebo i prvky fantasy, kde to asi nejvíc reprezentuje Ra's Al Ghul a jeho liga assassínů.

A ne jinak tomu bude zřejmě i v Gotham Knights, protože ústředním záporákem bude s největší pravděpodobností Soví Tribunál. A ten na prvních promo materiálech nepůsobil zrovna nejreálněji, ale spíš velmi mysteriózně a nepřirozeně. A kdyby to náhodou nestačilo, tak jsme v prvním gameplay traileru, který přišel spolu s oznámením hry, mohli vidět Mr. Freeze, který na vrcholku nějaké budovy Gothamu umístil nějaké zařízení, které dělalo pořádnou světelnou a ledovou show. Mé osobní přání je, aby se vývojáři neutrhli příliš ze řetězu a nezačali z téhle původně kriminální a hodně přízemní látky dělat nějakou sci-fi/fantas magorii. I právě díky té realističnosti spousta lidí Batmana a celou jeho Batfamily miluje a za mě by bylo vážně na škodu, kdyby tam z ničeho nic začaly lítat nějaké magické paprsky nebo portály do jiných dimenzí. Tak snad se něčeho takového vývojáři vyvarují.

Jiní záporáci než Joker

Myslím, že budu mluvit za většinu, když řeknu, že Jokera je v poslední době už přespříliš. Joker v podstatě hrál velkou roli ve všech Arkham hrách. Objevil se teď v novém filmovém Batmanovi od Matta Reevese, což je už ČTVRTÉ vyobrazení téhle postavy na stříbrném plátně za posledních 14 let. Takže určitě není od věci ho konečně nechat na nějakou dobu odpočívat a do Gotham Knights ho vůbec nedávat.

Joker totiž není jediný Batmanův záporák, který by si svou chvilku slávy mezi mainstreamem zasloužil. Mezi již potvrzené záporáky už se nám započítal Soví tribunál, Mr. Freeze, Penguin a nedělám si sebemenší pochyby o tom, že další záporáci budou následovat. Bylo by fajn tedy sáhnout i do vod méně známých (ale kvalitních) záporáků, např. takového Fantoma z animáku Batman: Mask of the Phantasm, Calendar Mana nebo nějakého komplet nového záporáka stvořeného čistě pro tuhle hru. Možností je spousta a doufáme, že WB Games nezůstane jenom u osvědčené klasiky, se kterou by určitě nic nezkazili, kdyby jí udělali dobře, ale i tak by nám z toho zůstal takový ten povzdech: „Už zase?“.

Žádný Batman

Na závěr jsem si nechal přání, se kterým budete buď naprosto souhlasit nebo naprosto nesouhlasit. Když totiž bylo Gotham Knights oznámeno a řeklo se, že Batman je mrtvý, tak to vyvolalo jistou vlnu nevole. Nejen že někteří fanoušci nedokázali skousnout, že další „Batman hra“ bude bez Batmana, ale dokonce jsem vyčetl z oficiálních herních magazínů, že i samotní herní novináři si přejí, aby se Batman nakonec objevil, protože to by přece nedávalo smysl, kdyby umřel.

No já na to mám jednoduchou odpověď: NE! Batman je mrtvý a musí zůstat mrtvý. Žádné oživování ani žádné nastrojení smrti. Kdyby se totiž na konci, nebo v jakékoliv části hry, zjistilo, že Batman vlastně neumřel a je celou dobu naživu někde vězněný nebo schovaný, tak by to naprosto zničilo celou myšlenku a smysl Gotham Knights.

Gotham Knights jsou prostě úžasnou příležitostí, jak poznat tyhle méně známé postavy a zároveň prohloubit skvělou myšlenkou, co by se stalo, kdyby Batman umřel. Zároveň by se tím podkopal všelijaký character building, který zcela bezpochyby bude stavět právě na téhle smrti. Všechna snaha o nějaký originální koncept a jeho samotné zviditelnění by přišel vniveč a Batmanův návrat by byl jen a pouze na škodu. Takže tady mluvím čistě sám za sebe a říkám, že já si Batmanův návrat nepřeji. Navíc máme s ním 4 plnohodnotné hry a ještě se objevuje v Injustice a dokonce má svou hru od Telltale Games se dvěma sezónami, takže si myslím, že i Batman si zaslouží nějaký ten odpočinek a na nějakou dobu se bez něj určitě obejdeme. A pokud vám chybí nový Batman, běžte na film od Matta Reevse do kina, anebo si ho pusťte na HBO Max. Takže tohle byl můj výběr věcí, které si v Gotham Knights přeji. Líbil se vám?

Souhlasíte s ním? Pokud ne, tak nám sami napište, co vy byste si přáli v nejnovějším videoherním DC přírůstku.

Autor článku - Šmudla